Nie ma tu dzisiaj z nami pani prezydent Kawy, mojej zastępczyni, która wraz z panem dyrektorem Kościeniem stanowiła takie dwie najważniejsze głowy zespołu projektowego przygotowującego wniosek do Polsko-Szwajcarskiego Programu Współpracy. Ten wniosek został oceniony i wczoraj opublikowano listę rankingową. Tarnów jest na pierwszym miejscu w Polsce z informacji, jakie posiadamy te pierwsze 18 czy 19 projektów zostanie zaproszonych do dalszej dyskusji, do dalszej rozmowy i złożenia wniosku ostatecznego. Jest to projekt kompleksowy pod krótką nazwą idea Tarnów - mówi Jakub Kwaśny, prezydent miasta Tarnowa.
Poprawiamy bezpieczeństwu naszych systemów, monitoringu naszych systemów alarmowych, promujemy zrównoważoną mobilność miejską, poprawimy stan zieleni w mieście. To jest dość duży projekt, poprawimy również też forma pewnego bezpieczeństwa, przeciwpowodziowego temat akurat na czasie ostatnio. Również tutaj przewidujemy duże inwestycje, przewidujemy również poprawę, można powiedzieć, tej tematyki na tym polu społecznym. Głównie pieczy promocja idei, rodzin zastępczych i działania skierowane w tej dziedzinie - Rafał Kościen, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta.
Uzyskanie najwyższej oceny w rankingu projektów to prestiż i szansa, ale także duża odpowiedzialność. Tarnów ma przed sobą kilka kluczowych miesięcy pracy nad doprecyzowaniem zakresu inwestycji, która – jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem – zostanie formalnie zatwierdzona pod koniec 2025 roku. Realizacja projektu zaplanowana jest na lata 2026–2028 i stanowi ogromną szansę na rozwój miasta oraz poprawę jakości życia jego mieszkańców. Pierwsze miejsce w rankingu to sygnał, że Tarnów jest gotowy, by sięgać po ambitne cele – teraz czas na ich konsekwentne urzeczywistnienie.