Według statystyk w ubiegłym roku w okresie od stycznia do czerwca odnotowaliśmy 11 włamań w tym 4 usiłowania do domów. Natomiast 6 włamań do mieszkań. W okresie samym wakacyjnym, czyli od lipca do sierpnia, było ich zaledwie 4. Tutaj mogę, że tak powiem, wnioskować, że obywatele w okresie wakacyjnym bardziej są przezorni, dbają o to, by zamknąć okno, zasłonić rolety i uszczelnić te okna, bo to też jest największy problemem, że podczas wyjazdów zostawiamy okno w postaci uchylnej, co bardzo też ułatwia włamywaczom wejście do takich lokali - mówi mł. asp. Kamil Wójcik, oficer prasowy KMP w Tarnowie.
Policja co roku ostrzega, że w miesiącach letnich wzrasta liczba włamań. Sprawcy często obserwują posesje przez kilka dni, szukając oznak nieobecności domowników – takich jak pełna skrzynka na listy, uchylone okna czy brak oświetlenia po zmroku.
Najważniejsze jest to, żebyśmy nie informowali na social mediach o tym, że wyjechaliśmy przede wszystkim. Chwalmy się, jak już wrócimy. Każdy, kto teraz funkcjonuje w dzisiejszych czasach, ma tę social media i chce się pochwalić wśród znajomych, że jest na tych wakacjach, że wyjechał, natomiast to jest gratka właśnie dla takich osób, które chcą sobie dorobić czymś kosztem - tłumaczy Kamil Wójcik.
Warto poprosić sąsiadów o czujność, zainwestować w monitoring, alarm lub inteligentne systemy zarządzania światłem.
Miejmy takiego sąsiada, dobre oko, które zawsze spoglądnie na nasz dom, na nasze mieszkanie. Nie zostawiajmy kluczy w umówionym miejscu, bo tutaj każdy miał taki przypadek, że zostawił pod wycieraczką ten klucz, a dla złodzieja to po prostu gratka - mówi mł. asp. Kamil Wójcik, oficer prasowy KMP w Tarnowie..
Bezpieczeństwo naszego domu zależy w dużej mierze od przezorności. Proste środki ostrożności mogą skutecznie odstraszyć włamywaczy i pozwolić nam spokojnie cieszyć się wakacjami. Lepiej zapobiegać niż żałować – o tym warto pamiętać przed każdym letnim wyjazdem.