- Doszło do faktycznie awarii wody bieżącej i do zalania jednego z naszych oddziałów. Natomiast dzięki szybkiej można powiedzieć, interwencji pracowników i dzięki temu też, że zadziałały wszystkie procedury, udało się uniknąć jakiś większych tragicznych skutków tego zalania. Oczywiście wyglądało to na początku bardzo groźnie i bardzo niebezpiecznie, bo jeżeli woda się pojawia na podłodze, to już jest to sytuacja dość niebezpieczna. Natomiast zadziałały wszystkie procedury, udało się wszystko zabezpieczyć, nie doszło na szczęście do uszkodzenia żadnych zbiorów. Te, które były zagrożone, zostały na czas prac ewakuowane, już zostały przywrócone, tak że już udostępniliśmy z powrotem oddział do zajęć lekcyjnych, a od 1 czerwca prawdopodobnie zostanie on ponownie udostępniony dla zwiedzających – zapowiada Przemysław Kozek, zastępca dyrektora Muzeum Ziemi Tarnowskiej.
Na zalaniu ucierpiały wykładziny, panele sufitowe i ściany, na których powstały zacieki.
- Myśmy już wszystko skontrolowali. Zostało to sprawdzone zarówno pod względem elektrycznym, jak i przeciwpożarowym, jak i antywłamaniowym. Wszystkie te systemy zostały przywrócone do pełnej sprawności. W sensie, one nigdy nie były akurat uszkodzone, ale należało wszystko sprawdzić. Sprawdzono także technicznie całość, więc jest wszystko w porządku. Posprzątaliśmy wszystko, natomiast wiadomo, że jak po zalaniu trzeba jeszcze będzie pewnie tam coś pomalować, coś poprawić. Tego typu zjawiska, takie kosmetyczne bardziej elementy do poprawy – zaznacza Przemysław Kozek.
Koszty napraw zostaną pokryte przez ubezpieczyciela. Warto przypomnieć, że Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci przybliża działania dwóch pułków działających w regionie Tarnowa oraz historyczne wydarzenia, takie jak pierwszy transport Polaków do KL Auschwitz, operację „III Most” czy bitwę na Jamnej.