W niedzielę, 11 maja 2025 roku, podczas Mszy Świętej w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny w Tarnowie, doszło do nagłego zatrzymania krążenia u 70-letniego mężczyzny. Szybko i zdecydowanie zareagował asp. sztab. Tomasz Burnat – funkcjonariusz KM PSP w Tarnowie i ratownik medyczny, który w czasie wolnym uczestniczył w nabożeństwie.
Po rozpoznaniu sytuacji, wspólnie ze świadkami zdarzenia, przystąpił do resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO) z wykorzystaniem automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED), który był dostępny na miejscu.
Co istotne, urządzenie to zostało zakupione w 2023 roku z prywatnych środków asp. sztab. Tomasza Burnata i przekazane parafii z jego inicjatywy.
Po podłączeniu AED, urządzenie wykonało wyładowanie defibrylacyjne, które przywróciło spontaniczne krążenie poszkodowanemu. Mężczyzna w krótkim czasie odzyskał przytomność i do momentu przybycia zespołu ratownictwa medycznego znajdował się pod opieką funkcjonariusza.
Warto podkreślić, że to nie pierwszy przypadek, w którym asp. sztab. Tomasz Burnat udziela skutecznej pomocy osobie w stanie zagrożenia życia. Ratownictwo to dla niego nie tylko zawód, ale przede wszystkim misja i codzienna gotowość do działania – również poza godzinami służby.
AED (automatyczny defibrylator zewnętrzny) to urządzenie, które może uratować życie w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. Jest intuicyjne w obsłudze i skuteczne – przy odpowiednio szybkiej reakcji może przywrócić funkcje życiowe nawet w ciągu kilku minut.
Szybka defibrylacja, czyli przywrócenie normalnego rytmu serca za pomocą impulsu elektrycznego, jest podstawową metodą leczenia migotania komór. Defibrylacja przeprowadzona w ciągu pierwszych 3–5 minut od wystąpienia objawów może zwiększyć szanse na przeżycie poszkodowanego nawet o 70%.
Pamiętaj – każdy może użyć AED! Nie trzeba być ratownikiem – wystarczy odwaga, by działać.