Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Uczestnicy Sympozjum Agroturystycznego odkrywali Powiśle Dąbrowskie

Tegoroczne Ogólnopolskie Sympozjum Agroturystyczne odbyło się w regionie tarnowskim. Uczestnicy jubileuszowej, dwudziestej edycji podczas zajęć terenowych poznawali skarby turystyczne i kulinarne Powiatu Dąbrowskiego.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

 – Dla nas jest to bardzo ważne wydarzenie. Po pierwsze obdarzono nas zaufaniem, aby takie duże przedsięwzięcie zorganizować właśnie na terenie Powiśla Dąbrowskiego, a my jako pracownicy doradztwa rolniczego doczekaliśmy się, można powiedzieć, sympozjum agroturystycznego właśnie u nas, m.in. w takim miejscu jak Zalipie, które bardzo na to zasługuje. W związku z tym, że na co dzień współpracujemy tutaj z wszystkimi możliwymi instytucjami, nawet dzisiaj zamówiliśmy specjalnie pogodę, więc z górą też, to tym bardziej cieszymy się, ze to wydarzenie jest na terenie naszego powiatu – mówi Anna Morawiec, kierownik Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Dąbrowie Tarnowskiej.

 – Dzisiaj znajdujemy się w Zalipiu. Uczestnicy mogą się tutaj zapoznać z Powiatem Dąbrowskim, szczególnie z gminą Olesno, z pięknym Zalipiem. Tutaj miło spędzają czas, wymieniają doświadczenia. Chcę wspomnieć, że ze strony starostwa powiatowego ta współpraca jest bardzo dobra. Realizujemy szereg projektów związanych z rolnictwem i jego promocją: wydawaniem publikacji, propagowaniem zdrowej żywności, organizowaniem konkursów kulinarnych. To szerokie pole działania jest dla nas bardzo ważne – podkreśla Lesław Wieczorek, starosta dąbrowski.

W sympozjum wzięli udział przedstawiciele środowiska naukowego, doradczego oraz osoby prowadzące kwatery agroturystyczne. Dla nich zorganizowano warsztaty rękodzielnicze i kulinarne na terenie Zalipia, zespołu pałacowo-ogrodowego w Brniu oraz winnicy Bogu-Miła w Oleśnie.

 – Widzę tutaj bardzo duży wkład powiatowego zespołu Doradztwa Rolniczego w Dąbrowie Tarnowskiej. Działalność tego powiatowego ośrodka myślę, że jest i inspirująca, i integrująca różne instytucje z tego terenu. Widzę też bardzo duży patriotyzm regionalny. Powiśle Dąbrowskie - tutaj nam się utrwala taka marka i marka zalipiańska. Wszystko jest pod tym hasłem. Myślę, że potencjał jest rzeczywiście bardzo dobry. Zalipie jest absolutnie znane na cały świat. Można go jeszcze obudować trochę lepszą ofertą agroturystyczną, troszkę szerzej niż w samym Zalipiu - mówi Elżbieta Kmita-Dziasek z Centrum Doradztwa Rolniczego, Oddziału w Krakowie.

 – Z mojej strony to było w pierwszej kolejności przygotowanie produktów i składników do zupy, która tu została na miejscu ugotowana. Koleżanki robiły rękodzieło, czyli kwiaty z bibułki i wianki. Były blachorze pieczone. Państwo Strońscy z Domu Kultury z Dąbrowy Tarnowskiej robili rzeźby, malowane obrazy. Było też zwiedzanie dworku. To bardzo fajna impreza i ludzie, którzy przyjechali do nas z całej Polski. Jest nam bardzo miło i cieszymy się ogromnie, że możemy nasz region promować – podkreśla Teresa Rygielska, autorka zupy rzodkie ziemnioki, wpisanej na listę produktów regionalnych.

 – Wszyscy państwo, którzy byli zaangażowani w organizację tego sympozjum, przygotowali je znakomicie. Tutaj są osoby z całej Polski i Powiat Dąbrowski pokazał się od jak najlepszej strony. Macie Państwo bardzo duże zasoby historyczne, przyrodnicze, kulturowe i przez te trzy dni na pewno wszyscy uczestnicy będą mieli okazje je poznać. Myślę właśnie, że to będzie taka bardzo dobra wizytówka, gdzie przedstawiciele jednostek doradztwa rolniczego, gospodarstw agroturystycznych i zagród edukacyjnych wywiozą te dobre doświadczenia i wspomnienia na całą Polskę – dodaje Małgorzata Bogusz, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie 

W tym roku tematem przewodnim całego wydarzenia był wkład instytucji i organizacji w rozwój turystyki wiejskiej. O tej współpracy w kontekście historycznym i współczesnym rozmawiano podczas konferencji.

 – Jesteśmy województwem przodującym jeśli chodzi o liczbę agroturystycznych gospodarstw. Mamy ich bardzo dużo ze względu też na różnorodność krajobrazu. Mamy zarówno piękne Podhale jak i tereny bardziej nizinne na północy. Staramy się wspierać nie tylko tak jak dzisiaj – poprzez współorganizowanie sympozjum, które się właśnie odbywa, ale też przez dawanie porad, udzielanie informacji na konferencja, które też organizujemy jako Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach. Robimy to tak, by przepływ informacji i możliwości uzyskiwania ich były jak największe – mówi Karol Sepielak, zastępca dyrektora Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach.

 – Koniecznym jest promocja wypoczynku na wsi. Do tego muszą się włączyć wszystkie stowarzyszenia i jednostki samorządu terytorialnego, ponieważ agroturystyka stanowi dodatkowe źródło dochodów, a w niektórych przypadkach główny wpływ. Konieczna jest świetna organizacja wypoczynku, a warunki przyjmowania gości na świetnym poziomie. Ma to miejsce w naszym województwie i w innych regionach kraju dzięki m.in. różnym szkoleniom, edukacji samych doradców, ale również osób, które tego typu działalność uruchamiają – tłumaczy Józef Kania z Akademii Tarnowskiej.

 – Jest jeszcze wiele do zrobienia. Jak się rozmawiało z rolnikami, którzy tę działalność prowadzą działalność agroturystyczną, to oni sami widzą potrzebę rozwoju, doskonalenia i zmiany. Myślę, że zaangażowanie doradcy to jest dobra inwestycja w tym zakresie – dodaje Andrzej Wiatrak z Uniwersytetu Warszawskiego.

Organizatorami sympozjum byli: Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach oraz Stowarzyszenie Agroturystyczne "Galicyjskie Gospodarstwa Gościnne”.


Podziel się
Oceń

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Otwarcie wystawy sztuki współczesnej pn. „Nośniki pamięci” w Siedzibie Muzeum Ziemi Tarnowskiej. Otwarcie wystawy sztuki współczesnej pn. „Nośniki pamięci” w Siedzibie Muzeum Ziemi Tarnowskiej. Data rozpoczęcia wydarzenia: 22.04.2024 22.04.2024 roku o godzinie 18.00 w Siedzibie Muzeum Ziemi Tarnowskiej, Rynek 3, odbędzie się otwarcie wystawy: „Nośniki Pamięci”, na której zaprezentowane zostaną obiekty ze zbiorów Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej.Ekspozycja prezentować będzie wybrane prace artystów oraz artystek z Polski, oraz Europy Środkowo-Wschodniej, które spełniają główne założenia profilu Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej oraz treściowo wchodzą we wzajemne relacje poprzez odwoływanie się do pojęcia pamięci. Celem wystawy jest promocja kolekcji, która pomimo swej interdyscyplinarności zachowuje jednolity charakter.Na wystawie znajdą się prace takich artystów jak: Denisa Lehocká, Zbigniew Sałaj, Wilhelm Sasnal, Krištof Kintera, Artur Kinaύ, Piotr Lutyński, Krzysztof Zieliński, Jiří Kovanda oraz grupa Rafani.Majówka w Ryglicach i kongres kominiarzy Majówka w Ryglicach i kongres kominiarzy Data rozpoczęcia wydarzenia: 04.05.2024 Burmistrz Ryglic Paweł Augustyn oraz Prezes Międzywojewódzkiego Cechu Kominiarzy Wiesław Zabawa zapraszają na Majówkę w Ryglicach dla wszystkich pokoleń, która będzie miała miejsce 4 i 5 maja 2024 roku.W ramach wydarzenia odbędzie się III Ogólnopolski Kongres Kominiarzy oraz XII Ryglicka Parada Orkiestr Dętych.Szczegóły dotyczące wydarzenia znajdują się na załączonym plakacie oraz pod adresem: kulturaryglice.pl
Festiwal ZEW się budzi 2024: Odliczanie rozpoczęte, tylko 50 dni do startu w Lesku! Festiwal ZEW się budzi 2024: Odliczanie rozpoczęte, tylko 50 dni do startu w Lesku! Data rozpoczęcia wydarzenia: 31.05.2024 Festiwal ZEW się budzi, jedno z bardziej oczekiwanych wydarzeń muzycznych roku, w dniach 31 maja - 1 czerwca 2024 r. powraca do malowniczych Bieszczad, zapowiadając niezapomnianą podróż przez świat muzyki alternatywnej i niezwykłych przygód. W tym roku, na scenie festiwalowej zagości wyjątkowy headliner – legendarny hiszpański zespół punkrockowy Boikot, który po raz pierwszy zawita do Polski, a także: Armia, The Analogs, Dr Misio, Percival, Poparzeni Kawą Trzy, Dziwna Wiosna, Wojtek Szumański, Zacier, Alcoholica, Siaki, Chałtcore i Stacja B oraz aż 10 debiutujących kapel.ZEW się budzi: Miejsce, gdzie młode talenty spotykają się z legendamiWśród gwiazd festiwalu znajdzie się Boikot, hiszpańska legenda punk rocka, której występ na ZEW się budzi będzie nie tylko pierwszą wizytą w Polsce, ale również symbolicznym mostem łączącym pokolenia muzyków. Znany ze swojej energii na scenie i zaangażowanych tekstów, Boikot jest żywym przykładem, jak muzyka może przemawiać do serc i umysłów ludzi na całym świecie, niosąc ze sobą ducha wolności i buntu.Festiwal nie zapomina jednak o swojej misji promowania nowych talentów. W tym roku, obok Boikotu i innych renomowanych kapel, takich jak Armia, The Analogs, Dr Misio czy Percival, ZEW się budzi daje szansę nowym graczom i zaprasza na scenę laureatów konkursu Odkrycia ZEW: SIC!, Nie pamiętam, Ayahuasca, Warhlack, Snakebyte, Iron Head, Chrust, Stan Chaplin, RoseMerry oraz Taczka żwiru. Organizatorzy festiwalu głęboko wierzą, że te debiutujące zespoły to nie tylko przyszłość polskiej sceny muzycznej, ale i świeży powiew w muzyce alternatywnej, który może wprowadzić nowe kierunki rozwoju.Założyciele festiwalu, zdecydowani na odejście od tradycyjnego modelu polegającego na angażowaniu ciągle tych samych, uznanych zespołów, odważnie przeciwstawiają się trendom i otwierają scenę dla nowości i innowacji. "Chcemy, aby ZEW się budzi był platformą, która rzeczywiście wpłynie na przyszłość polskiej muzyki, dając młodym zespołom szansę, której potrzebują, by zaistnieć i rozwijać się," mówi jeden z organizatorów. Więcej niż FestiwalOprócz niesamowitych koncertów, ZEW się budzi oferuje swoim uczestnikom szeroką gamę atrakcji: od opowieści podróżniczych, przez stylizację w Barberowozie, aż po różnorodne warsztaty i spotkania z artystami. W programie m.in. spotkanie z Januszem „Gonzo” Miką, dyskusje z inspirującymi gośćmi - Andrzejem „Żmijem” Borowskim oraz psycholożką Moniką Patrycją Patkowską - oraz konkurs na Brodacza Festiwalu, a nawet fitness na rockowo.To wszystko sprawia, że ZEW się budzie to nie tylko wydarzenie muzyczne, ale prawdziwe doświadczenie kulturalne, gdzie każdy może znaleźć coś dla siebie.Nie czekaj! Odwiedź stronę festiwalu https://zewsiebudzi.pl, aby dowiedzieć się więcej i dołączyć do tej niezwykłej przygody. Bądź częścią zmiany, wspieraj młode talenty i ciesz się niezapomnianymi wrażeniami. ZEW się budzi – tu, gdzie muzyka łączy się z naturą, a młode talenty spotykają się z legendami.Do zobaczenia w Lesku! Organizatorami Festiwalu są ZEW for men oraz Radio Odzew. Partnerami wydarzenia są Województwo Podkarpackie i Miasto Lesko. __________________________________________________________________________________O Festiwalu ZEW się budziFestiwal ZEW się budzi to unikalne wydarzenie, które co roku gromadzi miłośników muzyki alternatywnej i przygód w sercu malowniczych Bieszczad. Festiwal słynie z epickiego koncertu o świcie – bo kto powiedział, że koncerty nie mogą zacząć się przed śniadaniem?W 2024 roku na Festiwalu wystąpią: Boikot, Armia, Dr Misio, Percival, Poparzeni Kawą Trzy, The Analogs, Dziwna Wiosna, Wojtek Szumański, Zacier, Alcoholica, Siaki, Chałtcore i Stacja B oraz 10 laureatów konkursu Odkrycia ZEW: SIC!, Nie pamiętam, Ayahuasca, Warhlack, Snakebyte, Iron Head, Chrust, Stan Chaplin, RoseMerry oraz Taczka żwiru. ZEW się budzi to nie tylko koncerty, ale również opowieści z podróży, stylizacja w Barberowozie oraz wiele innych atrakcji, które sprawią, że to spotkanie z muzyką i przyrodą zostanie na długo w sercach uczestników.Bilety dostępne są na stronie: https://zewsiebudzi.pl/bilety-2024/.
Reklama
Drewniany domek całoroczny letniskowy Producent  5m/7m 15/20 Drewniany domek całoroczny letniskowy Producent 5m/7m 15/20 Cena: 57000 PLNNowy piętrowy domek o powierzchni 35m2 (5m/7m) do samodzielnego montażu. Całoroczny, wykonany z certyfikowanej konstrukcji szkieletowej. Istnieje opcja ocieplenia (9,5-12cm). W zestawie schody rozkładane, plastikowe okna i drewniane okiennice. Stabilna konstrukcja podłogi i dachu z ułatwionym montażem. Możliwość zmiany koloru okien. Zapraszamy do kontaktu : Producent Domków Drewnianych Zylajek www.domki-zylajek.com tel 663757357SKUP MOTOCYKLI MOTOROWERÓW SKUTERÓW QUADÓW ATV SKUP MOTOCYKLI MOTOROWERÓW SKUTERÓW QUADÓW ATV SKUP MOTOCYKLI MOTOROWERÓW SKUTERÓW QUADÓW ATV! Każda marka i model! Skupujemy także Chińskie! Sprawne, uszkodzone, powypadkowe lub do złomowania! Dojeżdżamy na miejsce, płacimy gotówką od ręki! Cała małopolska, śląskie 24h/7 Tel: 506816452 Zapraszamy do kontaktu 24h/7 DZIŚ DZWONISZ DZIŚ SPRZEDAJESZ!!!SKUP SAMOCHODÓW TERENOWYCH 4X4 TERENOWE TERENOWY TERENOWYCH SKUP SAMOCHODÓW TERENOWYCH 4X4 TERENOWE TERENOWY TERENOWYCH MAŁOPOLSKA ŚLĄSKIE 24H/7 SKUP SAMOCHODÓW TERENOWYCH 4X4 TERENÓWKI TERENOWE SUV TERENOWY! Wszystkie marki i modele! Fabryczne lub przerobione do jazdy w terenie! W każdym stanie- sprawne, uszkodzone, powypadkowe lub do złomowania! Dojeżdżamy na miejsce, płacimy gotówką od ręki! Cała małopolska, śląskie, opolskie, podkarpackie Kontakt 24h/7 Dziś dzwonisz- dziś sprzedajesz! Tel: 506816452 skup kupię kupno odkup aut auto auta samochód samochodów samochody samochodowy samochodem auta terenowe terenowy terenowych terenowa 4x4 suv suvy suvów
SKUP TRAKTORKÓW DO TRAWY TRAKTORKI OGRODOWE TRAKTOREK SKUP TRAKTORKÓW DO TRAWY TRAKTORKI OGRODOWE TRAKTOREK małopolska śląskie 24h/7 SKUP TRAKTORKÓW DO TRAWY, KOSIAREK, TRAKTOREK OGRODOWY TRAKTORÓW! Skupujemy w każdym stanie- sprawne, uszkodzone, do remontu. Stan wizualny obojętny- uszkodzone lub w pełni sprawne a także z przeznaczeniem na części! Dojeżdżamy na miejsce, płacimy gotówką od ręki! Odbieramy własnym transportem. Dziś dzwonisz- dziś sprzedajesz! DZIŚ GOTÓWKA! Cała małopolska, śląskie 24h/7 TEL: 506816452 Zachęcamy do kontaktu 7 dni w tygodniu! Zapraszmy! Do wyszukiwarki: skup sprzętu i narzędzi ogrodniczych ogrodnicze ogrodnicza traktorków do trawy ogrodowych sadowniczych rolniczych kosiarki traktory traktorów maszyny maszyn maszyna ogrodniczy ogrodnicza traktorek traktorki skup odkup kupię kupno odkupSkup aut używanych - Śląsk Małopolska i Opolszczyzna Skup aut używanych - Śląsk Małopolska i Opolszczyzna Chcesz szybko i bezproblemowo sprzedać swój samochód? Zadzwoń do nas! 508 754 508 Firma MotoplanetaCar skupuje auta używane na terenie Śląska Małopolski i Opolszczyzny. Oferujemy: * Szybki i sprawny skup aut - Dojedziemy do Ciebie w dogodnym dla Ciebie terminie i miejscu! * Uczciwe ceny - Zapewniamy konkurencyjne ceny skupu aut. * Bezproblemową transakcję - Załatwimy wszystkie formalności za Ciebie, gwarantując szybką i bezproblemową sprzedaż auta. * Natychmiastową wypłatę gotówki - Pieniądze otrzymasz od ręki, zaraz po podpisaniu umowy.KRAK-STONE Grzesikowscy Sp. K. KRAK-STONE Grzesikowscy Sp. K. Krak Stone to firma, która specjalizuje się w kamieniarstwie i proponuje bogatą ofertę produktów wykonanych z kamienia. Oferujemy świetnej jakości wyroby z kamienia takiej, jak m.in. nagrobki, parapety, blaty kuchenne, schody kamienne, posadzki, obudowy kominkowe, elementy dekoracyjne z kamienia, zlewy umywalki i wiele innych. Korzystamy z takich materiałów, jak: granit, marmur, kwarcyt naturalny, konglomerat kwarcowy, trawertyn, onyks oraz agat. Z uwagi na wysoką jakość wykonania oraz dbałości o detale firma Krak Stone może pochwalić się zadowoleniem klientów. Nasza kadra pracownicza nieustannie rozwija swoją wiedzę i doskonalą techniki, aby sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów. Zapraszamy serdecznie wszystkich do skorzystania z usług firmy Krak Stone oraz do zaznajomienia się z pełną gamą produktów.
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 19°CMiasto: TARNÓW

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama