Konferencja naukowa połączona z promocją książki pt. "Duchowni wojniccy na przestrzeni dziejów"

W dniu 4 listopada 2023 r. o godz. 16.30 w Izbie Regionalnej im. ks. Jana Królikiewicza (Rynek 29, Wojnicz) odbędzie się konferencja naukowa połączona z promocją książki pt. "Duchowni wojniccy na przestrzeni dziejów" autorstwa śp. prof. dr. hab. Józefa Szymańskiego i dr hab. Anny Pachowicz, prof. Uczelni. Publikacja została wydana przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Książka "Duchowni wojniccy na przestrzeni dziejów" ukazuje się w 250 rocznicę konsekracji (1773–2023) kolegiaty pod wezwaniem św. Wawrzyńca Męczennika w Wojniczu.
Ukazuje sylwetki osób duchownych (od XIV do XXI wieku) związanych z wojnicką parafią oraz z dekanatem wojnickim (w zmieniających się w ciągu wieków granicach). Byli to proboszczowie, prepozyci, dziekani, kanonicy, altarzyści (altaryści), kantorzy, kustosze, mansjonarze, prebendarze, scholastycy. Autorzy książki przypominają współczesnym pokoleniom przeszłość i tym samym ocalają od zapomnienia księży pełniących posługę kapłańską w tej historycznej parafii. Publikacja składa się z kilku dopełniających się części. Pierwszą z nich stanowi wprowadzenie zawierające informacje wstępne. Następnie zostały zamieszczone wykazy wszystkich proboszczów i prepozytów wojnickich.
Główną część monografii stanowi spis duchownych parafii pod wezwaniem św. Wawrzyńca Męczennika w Wojniczu. Uzupełnieniem tego spisu są wykazy duchownych, którzy posługiwali i posługują w parafiach wydzielonych z wojnickiej parafii. Są to erygowane parafie pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Biadolinach Radłowskich; Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Grabnie; Najświętszej Maryi Panny w Łętowicach; Najświętszego Serca Pana Jezusa w Mikołajowicach; Imienia Najświętszej Maryi Panny w Olszynach; Podwyższenia Krzyża w Wielkiej Wsi.
Autorami publikacji są historycy związani z Wojniczem i ziemią wojnicką.
- śp. prof. dr hab. Józef Szymański (1931–2011); doktor (1964) i doktor habilitowany (1969) Uniwersytet Warszawski; od 1986 r. profesor zwyczajny. Pracował na KUL, UMCS oraz w Wyższej Szkole Humanistyczno-Przyrodniczej w Sandomierzu i w latach 1995-1999 pełnił funkcję rektora tej uczelni. Wybitny specjalista w zakresie nauk pomocniczych historii i autor najbardziej znanego podręcznika akademickiego "Nauki pomocnicze historii". W kręgu zainteresowań naukowych Profesora pozostawały zagadnienia dotyczące Kościoła w Polsce w okresie średniowiecza, jego struktury społeczne i organizacyjne, organizacja i funkcje biskupstw polskich.
- dr hab. Anna Pachowicz, prof. uczelni, absolwentka stacjonarnych studiów magisterskich i doktoranckich na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz podyplomowych studiów dziennikarskich na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Dr nauk humanistycznych w zakresie historii (2006) i dr hab. nauk humanistycznych w zakresie historii (2016) Uniwersytet Jagielloński; obecnie zatrudniona na stanowisku profesora uczelni na Wydziale Administracyjno-Ekonomicznym Akademii Tarnowskiej. Jej zainteresowania naukowe obejmują historię Polski XX wieku, a zwłaszcza okres II wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów polskiej emigracji wojennej we Francji i Anglii, a także historię regionu, przede wszystkim ziemi tarnowskiej.