Wyróżnienia dla sołtysów z powiatu tarnowskiego

  • 31.08.2021, 21:31
  • Gabriela Kudła
nagrody-dla-soltysow-z-powiatu-tarnowskiego.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Potrafią zakasać rękawy do ciężkiej pracy, często są inicjatorami działań podejmowanych na terenach wiejskich, a także cieszą się dużym zaufaniem społecznym. Sołtysi, bo to o nich mowa, mimo że na co dzień ich praca często jest niezauważalna, dziś byli bohaterami wydarzenia zorganizowanego przez samorząd powiatu tarnowskiego.

 - W tym roku, z powodu ze nie ma dożynek powiatowych, skoncentrowaliśmy się na tym, ażeby jednak przyznać te nagrody wyróżnienia, statuetki okolicznościowe, są to nagrody dla sołtysów z poszczególnych gmin, czyli z każdej gminy był nominowany jeden sołtys, natomiast jeżeli chodzi o najlepszego sołtysa powiatu tarnowskiego, to kapituła wyłoniła takiego sołtysa i zostanie wręczona mu dzisiaj statuetka jak najlepszemu sołtysowi powiatu tarnowskiego - mówi Roman Łucarz, starosta tarnowski.  

 - To dzisiejsze spotkanie z sołtysami powiatu tarnowskiego, jest według mnie, jednym z najważniejszych wydarzeń, w ciągu roku samorządowego. Dla mnie akurat praca sołtysa jest jedną z najtrudniejszych, jakie można wykonywać, naprawdę bardzo to doceniam, nie przeceniając tego co mówię, mówię to całkiem szczerze, zresztą cała Rada Powiatu Tarnowskiego, cały czas myśli i dba o to jak tę współpracę z sołtysami zacieśniać, bo tak naprawdę wszyscy jesteśmy samorządowcami - mówi Paweł Smoleń, Przewodniczący Rady Powiatu Tarnowskiego.

Na terenie powiatu tarnowskiego działa ponad 180 sołtysów, 140 z nich należy do Stowarzyszenia Sołtysów Ziemi Tarnowskiej. 

 - Czasy troszeczkę się zmieniły ludzie stali się bardzo wymagający, roszczeniowi a sołtys musi te wszystkie problemy w swojej wsi, mam nadzieję, że spełniają się w tej roli i doceniają to mieszkańcy, może mimo wszystko, że są roszczeniowi, ale widzą jeżeli sołtys jest mocno zaangażowany to ludzie tez to widzą, jest to funkcja ciężka. To naprawdę nie jest takie coś, że jest tylko tabliczka na domu i cieszyć się z tego, że ktoś jest sołtysem, to jest praca społeczna, wymagająca dużego takiego poświęcenia a przede wszystkim takiej cierpliwości do tego wszystkiego, co się robi - mówi Tadeusz Bąk, burmistrz Wojnicza, prezes Stowarzyszenia Sołtysów Ziemi Tarnowskiej. 

Główną nagrodę wręczoną przez starostę powiatu tarnowskiego otrzymał pan Mieczysław Kapałka, który jest sołtysem Ciężkowic od 1992 roku.

 - Nigdy nie spodziewałem się tego, że coś mogę dostać, po tylu latach. To jest tak niesamowite wydarzenie, że pamiętają o sołtysie jeszcze. Nie zawsze jest przyjemnie, były czasy gdzie trzeba być jak się to mówi "twardym" i odpornym na wszystko, ale raczej trzeba się zobowiązać. Czasem jest tak, że w jeden raz, w jednym czasie trzeba zadowolić wszystkich. Przynajmniej mam satysfakcję po tym, że zrobiłem coś dla miasta - mówi Mieczysław Kapałka, sołtys Ciężkowic.

Wręczeniu nagród towarzyszyli także parlamentarzyści ziemi tarnowskiej. 

 - Ja generalnie bardzo szanuję od lat pracę sołtysów od lat jako samorządowiec, współpracuje z sołtysami, wiem, że nawet przy organizacji wszelkich wydarzeń czy o szczeblu kulturalnym, patriotycznym czy też innym, pierwszy telefon, który wykonujemy to jest właśnie telefon do gospodarza danej miejscowości, czyli danego sołtysa i za tą pracę dzisiaj sołtysom z powiatu tarnowskiego, będziemy serdecznie dziękować - mówi Anna Pieczarka, poseł na Sejm RP.

Bycie sołtysem to nie lada wyzwanie, ponieważ niekiedy zdaniem władz gmin, to właśnie oni są prawą ręką wójtów.      

 - Można powiedzieć, że każdy sołtys jako społecznik wykonuje swoją pracę znakomicie, każdy sołtys zna każdego mieszkańca w sposób taki naprawdę bardzo obiektywny, stara się również podchodzić do problemów i nie tylko przekazywać te sytuacje trudne i sprawę przekazuje do gminy, ale również bierze na siebie rozwiązywanie tychże problemów, bardzo łatwo jest rozwiązywać różne sprawy kiedy mam przy boku sołtysa, który sugeruje, który negocjuje - mówi Grzegorz Kozioł, wójt gminy Tarnów.

 - To jest przede wszystkim człowiek, postać, która prawie wszystkich mieszkańców zna, są tacy, którzy znają wszystkich mieszkańców i dokładnie dom w dom wystarczy, że zadzwonimy do sołtysa i zapytamy się o numer domu, a to tam mieszka i już od razu podaje nazwisko szybciej nawet niż komputer czasami, poza tym są takimi osobami łagodzącymi spory, znający problemy mieszkańców, angażującymi się w wiele stowarzyszeń, które są na terenie każdej miejscowości także to jest bardzo, bardzo ważna postać mająca spory wpływa na to co się dzieje w danej miejscowości i inspiruje też, ma swoje pomysły, kreuje i cieszę się, że możemy w tym uczestniczyć, i w pewien sposób uhonorować te osoby - dodaje Marcin Kiwior, wójt gminy Skrzyszów. 

Dodajmy, że wydarzenie wręczenia wyróżnień odbyło się w sali koncertowej tuż obok Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej.

Gabriela Kudła

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Jaskółka
Jaskółka 01.09.2021, 20:08
Ciężkowice to miasto... Skąd się tam wziął sołtys ja się pytam🤔🤔🤔
Zxc
Zxc 03.09.2021, 10:19
Tak tam jest 🤔

Pozostałe