Ciągle pada - służby w gotowości. W powiecie tarnowskim nie kursują promy

  • 19.07.2018, 10:25 (aktualizacja 19.07.2018, 10:41)
  • Wioletta Zarębska
Ciągle pada - służby w gotowości. W powiecie tarnowskim nie kursują promy
Intensywne opady deszczu w Małopolsce spowodowały wprowadzenie I stopnia zagrożenia pogodowego w kilkunastu powiatach. Na obecną chwilę najgorzej jest głównie w rejonie zalewów Skawiny, Raby oraz górnego i środkowego Dunajca. Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy: notowane będą wzrosty poziomu wody w strefie wody wysokiej z przekroczeniami stanów ostrzegawczych w kolejnych profilach wodowskazowych oraz dalszych przekroczeń stanów alarmowych.

Na terenie Województwa Małopolskiego w 11 powiatach wprowadzono I stopień zagrożenia powodziowego. Ze względu na nieustające opady deszczu i wzbierający poziom wód w rzekach wczoraj zebrał się Wojewódzki Zarząd Zarządzania Kryzysowego. Jak informują służby prasowe, wojewoda odebrał od właściwych służb i jednostek meldunki o bieżących działaniach i wskazał konieczność szczególnego monitorowania sytuacji.

Przed trwającymi opadami poziomy wody w rzekach były niskie, ale opady są intensywne i ziemia szybko nasiąka. Analizujemy wszystkie aspekty – nie tylko bieżące interwencje, ale też takie aspekty jak monitorowanie osuwisk czy pracę wodociągów. Oprócz tego, że pada w Małopolsce, pada również w sąsiednich województwach, co też musimy brać pod uwagę. Uspokajająca jest informacja, że zbiorniki mają wysoką rezerwę. Trzymamy rękę na pulsie – służby są w pełnej gotowości i mają wzmocnioną obsadę osobową. Podtopienia są w takich sytuacjach czymś naturalnym, ale sytuacja jest pod kontrolą. Apeluję jednak do mieszkańców o zachowanie rozwagi i ostrożność – zaznaczył Piotr Ćwik.

Jak wynika z raportów województwa do północy służby na terenie Małopolski interweniowały prawie 500 razy. Najgorzej było w rejonie Limanowej i Nowego Targu – tam strażacy wyjeżdżali ponad 250 razy. Na terenie Bochni zanotowano 27 interwencji, w Brzesku – 1, Dąbrowie Tarnowskiej – 1. Jak na razie nie ma danych jak sytuacja wyglądała w Tarnowie.

Na terenie powiatu tarnowskiego ze względu na wysoki poziom wód na rzece Dunajec, Powiatowy Zarząd Dróg wstrzymał kursowanie przepraw promowych na drogach: Nr 1305K - relacji Szczurowa - Żelichów w miejscowości Siedliszowice; Nr 1316K - relacji Dąbrowa Tarnowska - Otfinów w miejscowości Otfinów.

Dodajmy, że na obecną chwilę na terenie dawnego województwa tarnowskiego wprowadzono stan pogotowia przeciwpowodziowego w: powiecie bocheńskim, gminie Łapanów, gminie Trzciana, gminie Czorsztyn. Stany alarmowe przekroczone są na rzece Stradomce w m. Stradomka (pow. bocheński), rzece Dunajec w Czchowie (pow. brzeski). Stany ostrzegawcze przekroczone są na rzecze Biała w Ciężkowicach (pow. tarnowski) i rzece Rabie w Proszówkach (pow. bocheński).

Aktualna prognoza pogody (woj. Małopolskie):

ważność od godz. 07:30 dnia 19.07.2018 do godz. 07:30 dnia 20.07.2018:

W dzień zachmurzenie duże lub całkowite. Opady deszczu, na południu i wschodzie województwa okresami o natężeniu umiarkowanym. Miejscami burze. Prognozowana suma opadów do 40 mm. Temperatura maksymalna od 20°C do 23°C, na Podhalu i w rejonach podgórskich od 17°C do 19°C, na szczytach Beskidów od 13°C do 16°C, w partiach szczytowych Tatr około 11°C. Wiatr umiarkowany, północno-zachodni. Wysoko w górach wiatr dość silny, w porywach do 80 km/h, północny i północno-zachodni. W czasie burz możliwe porywy wiatru do 65 km/h.

W nocy zachmurzenie duże lub całkowite. Opady deszczu. Prognozowana suma opadów na południu województwa do 15 mm. Temperatura minimalna od 15°C do 17°C, na Podhalu i w rejonach podgórskich od 13°C do 15°C, na szczytach Beskidów od 10°C do 13°C, w partiach szczytowych Tatr około 8°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni. Wysoko w górach wiatr umiarkowany, porywisty, północny i północno-zachodni.

 

Wioletta Zarębska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe