Dożynki u Franciszkanów w Zakliczynie

  • 22.08.2021, 22:19
  • Wioletta Zarębska
dozynki-gminy-zakliczyn-2021-v2.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...

- Dzisiaj chcemy się radować, chcemy tworzyć wspólnotę gminną, aby podziękować Panu Bogu, podziękować rolnikom za plony – mówił Dawid Chrobak, burmistrz miasta i gminy Zakliczyn.

Święto plonów w gminie Zakliczyn rozpoczęto tradycyjnie – od mszy świętej, która w tym roku odbyła się przy Grocie Matki Bożej z Lourdes u Franciszkanów. Później korowód wyruszył do ogrodów klasztorach, gidzie miał miejsce tradycyjny obrzęd dożynkowy.

- Dożynki w Zakliczynie. Dożynki organizowane przez sołectwo Słona przy klasztorze Franciszkanów wspólnie z ojcem gwardianem Arielem Krzywdą i z panem sołtysem, Kołem Gospodyń Wiejskich "u Źródła" w Słonej, radą sołecką w Słonej i całą parafią Matki Bożej Anielskiej w Zakliczynie organizujemy to wydarzenie – wyjaśniał Dawid Chrobak, burmistrz miasta i gminy Zakliczyn.

- Świętujemy razem z całą gminą, dziękujemy Panu Bogu za plony, za tę opiekę, którą nad nami roztacza. Kto dziękuje dwa razy prosi – tak uważam - więc jeżeli dziękujemy, to tak naprawdę inwestujemy w przyszłość. Dziękujemy temu, który jest tym, który wszystko daje tak naprawdę, dziękujemy samemu Panu Bogu. Dziękujemy sobie nawzajem. To na pewno jest inwestycja w przyszłość, to nie ulega wątpliwości – mówił o. Ariel Krzywda, gwardian klasztoru i proboszcz parafii MB Anielskiej w Zakliczynie.

W trakcie oficjalnych uroczystości były wystąpienia okolicznościowe oraz przekazanie chleba gospodarzowi gminy. Później – zgodnie z tradycją – rozdawano go uczestnikom dożynek. Następnie na scenie zaprezentowano obrzęd dożynkowy w wykonaniu Kapeli "Opatkowice" oraz grup wieńcowych.

- To jest piękne dzieło, gdzie ludzie mogą się wspólnie bawić, wspólnie rozmawiać, spotkać się, chwalić Pana Boga za te plony. To taki czas biesiadny dla gminy Zakliczyn – mówił sołtys wsi Słona, Andrzej Kułak.

W świętowaniu dożynek udział wzięła posłanka na Sejm RP Józefa Szczurek-Żelazko.

- Jest to wyjątkowa okazja, żeby złożyć podziękowania rolnikom za ich ciężką pracę. Złożyć podziękowania również za to, że podtrzymują rodzinne tradycje. Dzisiaj w czasie mszy świętej, w trakcie homilii mieliśmy okazję usłyszeć o roli rodziny polskiej w rozwoju wsi. Właśnie za to chciałabym też dziś rolnikom podziękować, że ich praca na roli to jest wkład w funkcjonowanie naszego kraju, w rozwój naszej ojczyzny, ale również ogromny wkład w rozwój polskich rodzin – mówiła Józefa Szczurek-Żelazko, posłanka na Sejm RP.

Dodajmy, że w tym roku w gminie Zakliczyn przygotowano rekordową liczbę wieńców dożynkowych. Było ich aż 18, a cała gmina liczy 23 sołectwa i miasto Zakliczyn. Oprócz tego mieszkańcy przygotowali dekoracje, które pojawiły się w kilku miejscach na terenie gminy i informowały o tym, że na jej terenie odbywają się dożynki.

Wioletta Zarębska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe