Józefa Kubala i Dariusz Żurek – starostami Dożynek Gminy Tarnów 2021

  • 18.08.2021, 15:39
  • Źródło: Gmina Tarnów
Józefa Kubala i Dariusz Żurek – starostami Dożynek Gminy Tarnów 2021
W sobotę, 21 sierpnia, w Zbylitowskiej Górze odbędą się doroczne Dożynki Gminy Tarnów. W tym roku szczególnie wyjątkowe, bo gośćmi będą Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Małżonką. Zgodnie ze staropolską tradycją, podczas dożynek jedną z najważniejszych ról pełnią tzw. Starostowie. Kim są Józefa Kubala z miejscowości Jodłówka – Wałki i Dariusz Żurek ze Zbylitowskiej Góry?

Józefa Kubala od ponad trzydziestu lat, wraz z mężem, prowadzi gospodarstwo rolne, zajmuje się hodowlą i sprzedażą drobiu. Tę tradycję przejęły także jej dzieci. Rodzice również byli rolnikami. Jest znana w regionie z dużej aktywności na rzecz społeczności lokalnej, zwłaszcza w Kole Gospodyń Wiejskich w Jodłówce – Wałkach. Pani Józefa była zaangażowana w działalność NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” od chwili jego powstania. Od Prezydenta RP niedawno otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi.

Pani Józefa jest bardzo aktywna zawodowo. Uważa, że ciężką pracą można sporo osiągnąć. - To wielka satysfakcja, gdy się powiedzie. Rolnicy są bardzo przywiązani do ziemi, a praca na roli jest rodzinną tradycją. Jesteśmy bardzo zaangażowani w to, co robimy. Chcę jak najdłużej pracować, bo dzięki temu czuję się potrzebna – mówi.

Dariusz Żurek to wieloletni radny Zbylitowskiej Góry, sołtys dwóch kadencji, od ponad 30 lat pracuje w firmie Grupa Azoty – Automatyka, w tym Przewodniczący Związku Zawodowego NSZZ „Solidarność” Grupy Azoty – Automatyka. Sadownik z dziada pradziada, gdyż po pracy wraz z żoną zajmuje się pielęgnacją sadu i ogrodu, którego tradycja sięga XIX wieku. – Sad to już nasza tradycja rodzinna i duma, gdyż wkładamy dużo serca w te drzewa, które zasadzili jeszcze nasi przodkowie. Podobnie jest z pasją związaną z produkcją win i nalewek, które powstają z własnych zbiorów, tym także zajmował się jeszcze mój ojciec i dziadek. W Zbylitowskiej Górze, gdzie mieszkam, mam małą winnicę – mówi. Pan Darek preferuje zdrową kuchnię, cała rodzina korzysta głównie tylko z tych owoców i warzyw, które sama zasieje i zasadzi. Oprócz tego jest aktywnym działaczem społecznym, członkiem Zarządu Stowarzyszenia Zbylitowska Góra „Dwór”, które prowadzi Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla dzieci niepełnosprawnych w Zbylitowskiej Górze.

Józefa Kubala ma troje dzieci, pięcioro wnucząt i jednego prawnika. Dariusz Żurek jest żonaty, ma córkę, która pracuje jako pedagog specjalny z dziećmi autystycznymi.

ZOBACZ TAKŻE: Dożynki Gminy Tarnów już w najbliższą sobotę!

 

Źródło: Gmina Tarnów

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
willis
willis 19.08.2021, 07:29
Pani Józefa ma 3 dzieci, 5 wnucząt i jednego KOGO? ;)

Pozostałe