Parafia pw. Ducha Świętego w Żabnie ma nowe organy

  • 15.08.2021, 21:48
  • Gabriela Kudła
parafia-pw-ducha-swietego-w-zabnie-ma-nowe-organy.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
W Żabnie odbył się uroczysty koncert kameralny. Oprócz tego w wyjątkowe święto Matki Boskiej Zielnej mieszkańcy mieli także okazję uczestniczyć w prezentacji nowych organów w Kościele pod wezwaniem Ducha Świętego w Żabnie. Przybyła na uroczystość burmistrz Żabna - nie kryła zadowolenia, że jej gminę odwiedzili tak uznani artyści.

 - To jest pierwszy taki koncert w ogóle w naszym mieście i warto tutaj wspomnieć, że w związku z tym wykonaniem nowych organów cieszymy się, że możemy takie sławy gościć w naszym małym miasteczku. Takie koncerty są już oczekiwane, aprobowane i wyczekiwane przez nas - mieszkańców - mówi burmistrz Żabna, Marta Herduś 

Koncert rozpoczął się o godzinie 18:00, tuż po wieczornej mszy świętej. W jego trakcie można było usłyszeć między innymi dzieła Baroku, Francji, Niemiec oraz Anglii.

 - Za organami usiadł pan Marek Stefański - wirtuoz organów. Na co dzień profesor Akademii Muzycznej w Krakowie, organista Bazyliki Mariackiej w Krakowie. Pan Marek Stefański na dzisiejszy koncert zaprosił światowej sławy sopranistkę do Żabna - panią Elżbietę Towarnicką. Przed momentem mieliśmy możliwość wysłuchania Ave Maria w jej wykonaniu. Również w Żabnie dzisiaj z trąbką piccolo pan Tomasz Ślusarczyk - koncertujący na wielu scenach Europy i świata - mówi Marta Warias, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Żabnie. 

Nowe organy w parafii Ducha Świętego w Żabnie, mogły znaleźć się tam dzięki hojności mieszkańców. Warto dodać też,  że  są jednymi z większych w diecezji tarnowskiej. 

 - Dwadzieścia siedem głosów, cztery manuały - zakupione w Norwegii. Dorobione głosy z naszych byłych organów, które były już bardzo wyeksploatowane i w zasadzie nie nadawały się do remontu. Ksiądz proboszcz zdecydował, podjął taką właśnie inicjatywę. Organy są duże, potężne i dla naszego kościoła czasem aż za mocne. Faktycznie można na nich koncertować i można także prowadzić śpiew podczas nabożeństw - mówi ks. Antoni Mikrut, były proboszcz parafii pod wezwaniem Ducha Świętego w Żabnie.

Patronat honorowy nad dzisiejszym wydarzeniem objął powiat tarnowski, a na uroczystości pojawił się Roman Łucarz. 

 - Ja po raz pierwszy w życiu byłem na tak wspaniałym koncercie organowym, gdzie artysta najwyższej klasy pięknie wydobywał dźwięki z tych nowych organów, które tutaj zostały właśnie zakupione. No powiem szczerze, że możliwości olbrzymie i myślę, że na pewno Msza Święta i wszystkie uroczystości będą bardzo uduchowione i też będzie to sprzyjało lepszemu przeżywaniu przez wiernych takich uroczystości. Wiemy też, że ta muzyka kościelna ma wielkie znaczenie. Nie tylko organista, ale i instrument ma wielkie znaczenie - mówi Roman Łucarz, starosta tarnowski.

Dodajmy, że gminne centrum kultury w Żabnie w związku z dużym zainteresowaniem wydarzeniem  ma w planach kolejne koncerty. 

Gabriela Kudła

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe