Dworzec w Mościcach trafił na listę zabytków

  • 05.08.2021, 10:23
  • Źródło: UMT
Dworzec w Mościcach trafił na listę zabytków
Nieczynny od 2012 roku dworzec PKP w Mościcach został wpisany do rejestru zabytków. Niszczejący budynek jest ciekawym przykładem architektury modernistycznej.

-Dworzec w Mościcach powstał w czasach ograniczeń normami budowlanymi oraz możliwościami technicznymi, prezentuje styl minionej epoki, wielu zachwyca unikatowością zastosowanych rozwiązań architektonicznych i estetycznych – wyjaśniała Magdalena Miszczyk, rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie. 

Oprócz samego budynku dworca, do rejestru wpisano jego wystrój (kasetonowy sufit poczekalni, schody wraz z antresolą, siedziska, oświetlenie, posadzkę, kasy biletowe i zegar) i zewnętrzne zadaszenie. 

Wpis do rejestru zabytków oznacza, że obecny właściciel, czyli PKP S.A., chcąc przeprowadzać ewentualne remonty czy modernizacje, musi wystąpić o pozwolenie konserwatorskie. Wytyczne bądź zalecenia do remontu zostaną przygotowane po przedstawieniu wniosku z planowanym zakresem prac lub koncepcją. 

Prezydent Roman Ciepiela niedawno informował, że będzie zwracał się do PKP, aby na czas planowanych m.in. w Tarnowie Igrzysk Europejskich dworzec został wyremontowany i przywrócono mu dawne funkcje. 

Źródło: UMT

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe