"Proponujemy Pakiet dla średnich miast". Lewica ogłasza pomysł na odwrócenie trendu wyludniania się m.in. Tarnowa

  • 02.08.2021, 14:06
  • Wioletta Zarębska
proponujemy-pakiet-dla-srednich-miast-lewica-oglasza-pomysl-na-odwrocenie-trendu-wyludniania-sie-min-tarnowa.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Minimalna pensja na poziomie europejskim, mieszkania z niskim czynszem na start dla młodych, dobry standard edukacji, opieka medyczna na wysokim poziomie i deglomeracja urzędów – to propozycje posła do parlamentu europejskiego Roberta Biedronia w ramach ogłoszonego w Tarnowie Pakietu dla średnich miast. Miałby on pomóc w poniesieniu standardu życia mieszkańców byłych miast wojewódzkich oraz zatrzymać proces depopulacji tego typu ośrodków.

- To miasta średniej wielkości, które w 1998 roku utraciły utracił swój status miast wojewódzkich. Miast, które się rozwijały, w których były urzędy, zakłady przemysłowe, w których powstawały kolejne osiedla – tak jak tutaj w Tarnowie. My jako Lewica proponujemy Pakt dla średnich miast – zapowiadał w Tarnowie Robert Biedroń, poseł do Parlamentu Europejskiego.

Lewica proponuje 50 miliardów złotych na rozwój miast, który wyhamował w trakcie reformy administracyjnej pod koniec ubiegłego wieku. Do nich zalicza się również Tarnów. Jednym z pomysłów Roberta Biedronia, podnoszonym od lat przez różne środowiska jest deglomeracja urzędów.

- Przenoszenie urzędów. Dlaczego na przykład Sejmik Województwa Małopolskiego nie miałby być w Tarnowie? Tak jest na całym świecie. Wielkie ośrodki miejskie nie skupiają wszystkich wielkich urzędów. To dawałoby pewien prestiż dla miasta, tworzyłoby nowe miejsca pracy, to sprawiałoby, że ten punkt ciężkości z wielkiej metropolii zostałby przeniesiony na miasto średniej wielkości, na mniejsze ośrodki miejskie – wyjaśniał europoseł Robert Biedroń.

Tę propozycje popierają też lokalni działacze Wiosny, w tym ich lider Jacek Jabłoński.

- Lewica występuje z taką propozycją dofinansowania w kwocie 50 miliardów złotych dla tego typu miast, po to żeby właśnie w takim mieście jak Tarnów był dobrze utrzymany szpital, żeby była uczelnia prężna, żeby ludzie mieli powód zostać w Tarnowie, a nie wyjeżdżać. Do tego należy dołożyć te programy, które już w Lewicy są obecne: podniesienie płacy minimalnej do poziomu zamożniejszych krajów z Unii Europejskiej, budowę miliona nowych mieszkań z tanim czynszem, dofinansowanie edukacji - dodawał Jacek Jabłoński z Wiosny. 

Przypomnijmy, że tematem deglomeracji i przenoszenia urzędów zajmowali się w przeszłości radni miejscy. W grudniu 2018 roku poparli oni jednogłośnie pomysł przeniesienia UMWM do Tarnowa. Temat ten poruszali też w przeszłości politycy z Kukiz'15 w związku z wyludnianiem się miasta i bijąc na alarm. Warto dodać, że w przeciągu 20 lat w Tarnowie ubyło 20 tysięcy mieszkańców.

Wioletta Zarębska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe