Andrzej Duda dostanie podwyżkę od posłów. Niedawno on zwiększył pensje im

  • 02.08.2021, 12:32 (aktualizacja 02.08.2021, 14:06)
  • News4Media
Andrzej Duda dostanie podwyżkę od posłów. Niedawno on zwiększył pensje… bbn.gov Andrzej Duda
Posłowie PiS chcą podwyższyć zarobki głowy państwa, a także samorządowców. Złożyli już w sejmie projekt ustawy. Kilka dni temu prezydent podjął decyzję, na mocy której to parlamentarzyści dostali podwyżki.

W piątek Andrzej Duda podpisał rozporządzenie, dzięki któremu sekretarze stanu otrzymali podwyżki i od 1 sierpnia zarabiają 16 tys. zł zamiast dotychczasowych 10 tys. zł. Jako, że od wysokości ich poborów uzależnione są uposażenia posłów i senatorów, to ci także zaczęli zarabiać lepiej – z obecnych 8 tys. zł płace skoczyły do około 13 tys. złotych. Prezydenckie rozporządzenie zagwarantowało także większe pobory marszałkom sejmu i senatu, których pensje wzrosły o 75 procent do 20,5 tys. złotych. Premier otrzymał 40-procentową podwyżkę. Tak samo jak ministrowie oraz prezesi IPN, NIK czy KRRiTV.

Tymczasem w Sejmie

Z kolei w poniedziałek grupa posłów PiS złożyła w sejmie projekt ustawy zwiększający zarobki prezydenta Polski. „(…) wynagrodzenie Prezydenta RP będzie się składało z wynagrodzenia zasadniczego odpowiadającego 9,8-krotności kwoty bazowej oraz dodatku funkcyjnego odpowiadającego 4,2-krotności kwoty bazowej.” – napisano w projekcie, a to oznacza podwyżkę o 40 procent dla Andrzeja Dudy. Na mocy tego samego prawa większe pieniądze mają otrzymywać także:

  • marszałkowie i wicemarszałkowie województw,
  • prezydenci miast i ich zastępcy,
  • starostowie i członkowie zarządów powiatów,
  • burmistrzowie i ich zastępcy,
  • wójtowie.


Ma to być podwyżka o 60 procent. Politycy te decyzje tłumaczą rosnącymi pensjami w Polsce. „Średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w okresie od maja 2015 r. do lipca 2021 r. wzrosło o 45,8 proc., natomiast płaca minimalna o 60 proc.” – napisano w uzasadnieniu projektu ustawy.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe