Co to jest i na czym polega polerowanie zębów?

  • 31.07.2021, 09:27 (aktualizacja 31.07.2021, 09:29)
  • Artykuł partnera
Co to jest i na czym polega polerowanie zębów?

Polerowanie zębów to zabieg wykonywany po dokładnym oczyszczeniu szkliwa z osadów oraz kamienia nazębnego. Ma ono znaczenie nie tylko kosmetyczne, ale również profilaktyczne, ponieważ gładka powierzchnia utrudnia osadzanie się bakterii próchniczych. Sprawdź, jak wygląda ta procedura, ile kosztuje oraz dowiedz się, kto ma uprawnienia do jej przeprowadzania.

Polerowanie zębów - na czym polega?

    Polerowanie zębów lub tzw. polishing to ostatni etap zabiegów higieniczno-leczniczych, który wykonuje się po skalingu i piaskowaniu. Przeprowadza je najczęściej wykwalifikowana higienistka stomatologiczna. Szkoła w Krakowie lub inna placówka kształcąca personel dentystyczny nadaje odpowiednie uprawnienia do wykonywania tego typu procedur. Ze względu na to, że usuwanie osadów i kamienia nazębnego pozostawia powierzchnię szkliwa lekko chropowatą, konieczne jest jego dokładne wyrównanie. Polerowanie sprawia, że zęby stają się błyszczące i gładkie, ale nie ma ono wyłącznie charakteru kosmetycznego. Na szkliwie pozbawionym nierówności i chropowatości, płytka nazębna oraz bakterie osadzają się w znacznie mniejszym stopniu. Poza tym zapewnia ono piękny, olśniewający uśmiech. 

Jak przebiega polerowanie zębów?

    Polerowanie zębów wykonywane jest przy użyciu specjalnych past polerskich, które oczyszczają powierzchnię szkliwa. Następnie jest ono wygładzane za pomocą specjalnych gumek lub obracających się szczoteczek stomatologicznych. Zabieg trwa kilka minut i jest zupełnie bezbolesny, dlatego nawet osoby z fobią dentystyczną nie powinny odczuwać podczas niego dużego dyskomfortu. 

Polerowanie zębów - ile kosztuje?

    Zabieg polerowania zębów uwzględniony jest w kompleksowym pakiecie higienizacyjnym, który zawiera również skaling, piaskowanie oraz lakierowanie. W zależności od wybranego gabinetu lub kliniki, należy za niego zapłacić od 150 do 250 złotych. Samo polerowanie zębów to z kolei koszt około 100 złotych. 

Kto wykonuje polerowanie zębów?

Podobnie jak inne zabiegi profilaktyczno-lecznicze, polerowanie zębów wykonuje wykwalifikowana higienistka stomatologiczna z uprawnieniami. Szkoła w Krakowie, która kształci personel stomatologiczny dba o to, aby jej absolwenci posiadali wiedzę i umiejętności niezbędne do pracy w branży. 

Jak zostać higienistką stomatologiczną w Krakowie?

    Osoby, które są zainteresowane pracą w charakterze higienistki stomatologicznej, muszą ukończyć szkołę policealną, aby zdobyć uprawnienia niezbędne w tym zawodzie. W czasie dwuletniej nauki słuchacze odbywają zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne. Podczas wykładów poznają oni zagadnienia takie jak m.in. edukacja i promocja zdrowia, propedeutyka stomatologii, anatomia, fizjologia i patofizjologia narządu żucia oraz zawodowy język obcy. Przyszłe higienistki stomatologiczne uczą się obsługi aparatów i urządzeń dentystycznych w profesjonalnie wyposażonych pracowniach. Do ich dyspozycji są m.in. fotel stomatologiczny z unitem, lampa do utwardzania wypełnień, destylarka, zgrzewarka, myjka ultradźwiękowa, endometr zintegrowany, piaskarka profilaktyczna, zestawy narzędzi do różnych typów leczenia (np. zachowawczego, periodontologicznego, chirurgicznego), kamera wewnątrzustna, wstrząsarka i pistolet do amalgamatu oraz wiele innych. Absolwenci szkoły policealnej w Krakowie są rzetelnie przygotowani do pracy w zawodzie i mogą znaleźć zatrudnienie w miejscach takich jak prywatne oraz publiczne gabinety stomatologiczne, poradnie, kliniki czy oddziały chirurgii szczękowej w szpitalach. Higienistki stomatologiczne mogą również pracować w szkołach i przedszkolach. 

undefined

Artykuł partnera

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe