Andrzej Polan gościem Małopolskiego Festiwalu Smaku w Tuchowie

  • 25.07.2021, 18:04
  • Gabriela Kudła
andrzej-polan-gosciem-malopolskiego-festiwalu.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Mieszkańcy mogli spróbować regionalnych potraw, obejrzeć pokaz gotowania i bawić się przy dobrej muzyce. Po rocznej przerwie powrócił Małopolski Festiwal Smaków, który tym razem zagościł na tuchowskim rynku.

 - W zeszłym roku nie byliśmy w stanie go zorganizować. W tym roku jak widać jesteśmy z państwem, z mieszkańcami Małopolski. Chcemy promować produkty regionalne, wszystkie potrawy, które są wykonane w sposób tradycyjny. Małopolska jest tym obszarem, który może się poszczycić różnego rodzaju tradycyjnymi potrawami. Nie wynika to tylko z tego, że te produkty są wykonane wysokojakościowe, ale również dlatego, że te potrawy są metodą tradycyjną - mówi Marta Malec-Lech, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego. 

Wydarzenia zostało zorganizowane przez samorząd Województwa Małopolskiego.  

 - Dzisiaj wszystkie przysmaki i potrawy, które będą serwowały panie z Kół Gospodyń Wiejskich są za darmo, dlatego warto w tym wydarzeniu uczestniczyć.
Na festiwal przybyły tłumy mieszkańców, którzy mieli okazję posmakowania specjałów małopolskiej kuchni
- dodaje Marta Malec-Lech. 

Szefem Festiwalowej kuchni był znany polski kucharz i restaurator Andrzej Polan. 

  - Tak naprawdę przygotuje sporo pozycji, bo aż 6 dań. Podniosłem sobie poprzeczkę, zawsze brałem trzy, cztery dania, dzisiaj sześć. Zaczynam od tego co Polacy bardzo lubią, czyli ciasto drożdżowe, mnóstwo malin i pyszny krem budyniowy, no nie może być lepiej w południe zjeść taki smakołyk. A później przejdziemy do bardziej treściwych historii jak maczanka krakowska, ale nie będę jej robił z karkówki, tylko przygotuję ją ze schabu - nazywam to schabem cebulowym, bo będzie bardzo duża ilość sosu. Powiem szczerze, że ci wszyscy, którzy tutaj do nas przychodzą i się pojawiają a jest ich coraz więcej wyjdą z uśmiechem, jeszcze większym niż z tym, z którym teraz do nas wchodzą - mówi Andrzej Polan, szef kuchni. 

Domowe wypieki,  pierogi i kapusta, to i wiele innych dla mieszkańców przygotowały okoliczne koła gospodyń wiejskich. 

  - Ciacho z jabłkiem, chleb upieczony wieloziarnisty ze smalcem, ze skwarkami, to jest również smalec zrobiony topiony ze słoniny. Ogóreczki kiszone i są kiszone mocniej lub słabiej ukiszone - mówi Józefa Smalarz, Koło Gospodyń Wiejskich w Jodłówce Tuchowskiej. 

 - My opieramy swoje menu, na regionalnych, naszych, sezonowych produktach, więc jest kapusta zasmażana fit, mamy krokiety z kapustą i z boczkiem, mamy ślimaczki z kapustą i oczywiście ser, bo Piotrkowice jeszcze wciąż słyną z bydła mlecznego i mleka u nas pod dostatkiem i dosyć dużo mamy produktów z sera - mówi Małgorzata Oleksowicz, Koło Gospodyń Wiejskich ,,Ale babki" w Piotrkowicach. 

 - Pierogi ruskie, z kapustą, chłopskie, oczywiście jeszcze kluski śląskie z mięsem i ciasteczka różnego rodzaju, rolady drobiowe, wieprzowe, z nadziewaną marchewką i kabanosem - dodaje Elżbieta Bolucha, Koło Gospodyń Wiejskich w Łowczowie. 

 -  Przystąpiliśmy do tego festiwalu smaków z wielką nieśmiałością, bo po raz pierwszy, natomiast chcieliśmy też pokazać tradycyjną kuchnię naszych babć. Czym one się żywiły i sięgnęłyśmy w takim daniu do różnych potraw. Przede wszystkim, myślę, że kapusta, która jest od XV wieku w Polsce i wciąż króluje na polskich stołach. Nasze babcie robiły też tak zwane mordonie, to są takie kluski z surowych ziemniaków startych, my dołożyłyśmy mąki razowej, żeby to było jeszcze bardziej wiejskie i oczywiście do tego kapusta zasmażana na słonince, ze szczęśliwego prosiaka - mówi Alfreda Krzemień, Stowarzyszenie Miłośników Karwodrza. 

Na festiwal przybyły tłumy mieszkańców, którzy mieli okazję posmakowania specjałów małopolskiej kuchni.

Dodajmy, że po Tuchowie Małopolski Festiwal Smaku zagości  jeszcze w Wygiełzowie, Miechowie i Krynicy- Zdrój. 

Gabriela Kudła

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe