Jak napisać CV po dłuższej przerwie w pracy zawodowej?

  • 31.07.2021, 02:31
Jak napisać CV po dłuższej przerwie w pracy zawodowej?

Sytuacja wyjściowa

Jak w przypadku każdej ważnej, życiowej decyzji i tu należy odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest dla Ciebie istotne i jaki masz cel powrotu do pracy? Fakt, czy chcesz awansować i zrobić karierę, czy po prostu chcesz zarobić dodatkowe pieniądze, ma tutaj ogromne znaczenie. Wyróżniliśmy sześć różnych typów osób powracających na rynek pracy:

  • Typ z priorytetem rodziny: tutaj przy powrocie do pracy duży wpływ ma pogodzenie obowiązków zawodowych z rodzinnymi. Praca w niepełnym wymiarze godzin jest często na początku listy życzeń.

  • Typ zmiany: po powrocie do pracy chce się przekwalifikować i robić coś zupełnie innego niż wcześniej. To często wiąże się ze zdobyciem nowych kwalifikacji.

  • Typ ewentualnego powrotu: Takie osoby przed przerwaniem pracy zawodowej wykonywały pracę, do której być może chcą powrócić, ale nie mają co do tego 100 %-ej pewności.

  • Typ karierowicza: Im chodzi tylko o rozwój i karierę zawodową.

  • Typ dodatkowego zarobku: po prostu chce poprawić budżet rodzinny i szuka możliwości dodatkowych zarobków, które być może dadzą też perspektywę rozwoju w przyszłości.

  • Typ przymusowego powrotu: Musi wrócić do pracy, by zarabiać pieniądze, na przykład dlatego, że samotnie wychowuje dziecko.

W zależności od tego, do której grupy się zaliczasz, inaczej oceniasz sytuację na rynku i inne kryteria decydują o Twoim wyborze.

 

Zbuduj pewność siebie

Przeważnie kobiety, ale także niektórzy mężczyźni, stają się skromniejsi i mniej odważni w porównaniu z okresem przed przerwą w pracy. Jeśli kwalifikacje są odpowiednie do stanowiska, wówczas zdecydowana prezencja kandydata często decyduje o pozytywnej decyzji rekrutera. Wyrzuć zatem z siebie negatywne myśli i powróć do swoich mocnych stron. Znajdź przykłady potwierdzające pracodawcom Twoje kompetencje. Pomyśl o Twoim zaangażowaniu w radzie rodziców w szkole lub przedszkolu, o swojej zdolności radzenia sobie ze stresem, empatii pomagającej porozumieć się w konfliktowych sytuacjach, a także o swojej zdolności do organizacji i zarządzania czasem.

 

Przypomnij sobie swoje osiągnięcia

Jak wyglądało do tej pory osiąganie celów w pracy i w życiu prywatnym? Postaraj się odnaleźć swój klucz do sukcesu sprzed przerwy w pracy zawodowej i wykorzystaj go ponownie teraz, gdy wracasz na ścieżkę zawodową. Czy jako rodzic w szkole czy przedszkolu wykazałaś swoje zaangażowanie? Czy aktywny udział w organizacji eventów osiedlowych wykrzesał w Tobie talent organizatorski? Pomyśl o swojej przeszłości, nakreśl linię czasu i namaluj lub napisz najważniejsze wydarzenia w kolejnych latach. Co spektakularnego miało miejsce? Co okazało się sukcesem? Które wydarzenia przyczyniły się do rozwoju Twoich umiejętności?

 

Zacznij działać

Czasami warto zrobić cokolwiek, aby wrócić do gry – nawet jeśli na początku nie będziesz mieć za to zapłaty. Ważne, by taka praca charytatywna, czy z minimalnym płacą nie trwała zbyt długo, z zasady od trzech do sześciu miesięcy. Wolontariat bywa ważnym krokiem, aby wrócić na właściwe tory. Ostatecznie dla Twojego CV nie jest ważne, czy wypłacono wynagrodzenie za daną działalność czy nie, liczy się zdobyte doświadczenie. Każdy, kto charytatywnie zajmował się rachunkami w przedszkolu swojego dziecka, zdecydowanie powinien to uwzględnić w swoim życiorysie. Aby po długim czasie powoli wchodzić ponownie w życie zawodowe, można również zaoferować swoją pomoc w różnych instytucjach, związkach czy klubach osiedlowych. Myśl długofalowo, lepiej małymi kroczkami wracać spokojnie po urlopie rodzicielskim niż czekać do ostatniego dnia i doznać rozczarowania.

 

Poznawaj jak najwięcej nowych osób

Kontakty to podstawa – im więcej osób poznasz, tym większe prawdopodobieństwo, że znajdziesz pracę na tzw. ukrytym rynku pracy. Zatem celowo poznawaj ludzi i oferuj im pomoc. Uaktywnij się w także w Internecie. Odnów swoje stare znajomości. Często słyszymy „nie wypada tak robić”. Przekonaj się, że można i warto. Ci, którzy pielęgnują swoje konta w mediach społecznościowych, miewają zwykle najmniej problemów ze znalezieniem pracy. Zastanów się: kto z Twoich znajomych mógłby nawiązać odpowiednie kontakty wartościowe dla Ciebie? Kto pracuje tam, gdzie Ty chciałbyś/chciałabyś pracować? Kto z Twoich kolegów czy koleżanek posiada bardzo szerokie i zróżnicowane grono znajomych na Facebooku czy Instagramie? Chodź z otwartymi oczami i uszami, ponieważ często życie przynosi nam nieoczekiwany obrót sprawy i upragniony powrót do pracy może być w zasięgu ręki, tylko trzeba ją wyciągnąć.

 

Skorzystaj z możliwości dokształcenia się

Skorzystaj z możliwości szkoleń, aby rozwijać się w dziedzinie, która jest niezbędna dla Twojej pracy. Z drugiej strony wspólne szkolenia z innymi uczestnikami są skutecznym sposobem na wzmocnienie Twoich umiejętności społecznych, w tym komunikacji, a tym samym na poprawę Twojej pewności siebie. Feedback i reakcja od osób w podobnym do Twojego momencie rozwoju zawodowego podnosi samoocenę. Tutaj kursy online są świetną alternatywą, szczególnie dla mam. Zwłaszcza, gdy na przykład przebywasz z rodziną za granicą.

 

Sukces dzięki własnej inicjatywie

Gdzie chcesz pracować? Dzięki wysłaniu do firmy marzeń podania o pracę z własnej inicjatywy można oszacować swoje szanse, czy w ogóle warto tam aplikować na konkretne stanowisko. Bądź realistą: duże korporacje mogą z czystym sumieniem umieścić Cię na samym dole listy kandydatów, jeśli nie masz typowych kwalifikacji np. jako ekonomista. Jednak często oferty pracy w niepełnym wymiarze godzin czy na zastępstwo nie są oficjalnie publikowane. I tu nieoczekiwane wpłynięcie Twojego podania może być akurat strzałem w dziesiątkę. Dodatkowo sprawdź, czy ktoś, kogo znasz, akurat tam nie pracuje.

Wskazówka: Zanim wyślesz dokumenty e-mailem lub pocztą, zadzwoń wcześniej, aby poznać nazwisko osoby odpowiedzialnej za rekrutacje w danej firmie. Nawiązując osobisty kontakt stajesz się rozpoznawalny/a, o ile Twoje CV krótko po rozmowie telefonicznej dotrze do biurka rozmówcy.

Przyciągnij uwagę swoim CV

Postaraj się przekonać do siebie rekruterów swoim podaniem o pracę dzięki odpowiednim argumentom, delikatnemu dowcipowi i przejrzystości. Jeśli od dłuższego czasu nie pisałeś CV, możesz nie wiedzieć, co jest dziś powszechnym standardem. Dużą pomocą może tu okazać się dobry kreator CV, dzięki któremu szybko i łatwo stworzysz komplet dokumentów. Fakt jest taki: Twoje CV musi być zauważone. Nawet tu często przydaje się odrobina kreatywności. Nie tylko przy tworzeniu życiorysu czy listu motywacyjnego, ale w całym procesie rekrutacyjnym. Osobisty e-mail lub telefon z zapytaniem, czy ogłoszenie o pracę nadal jest aktualne, sprawi, że ​​zostaniesz zapamiętany/a. Osobista wizyta wzmocni Twoją rozpoznawalność jeszcze bardziej. Jeśli to możliwe, idź innymi drogami niż konkurencja i stosuj inne metody dotarcia i wyróżnienia się niż kontrkandydaci. Często sympatia i wewnętrzny instynkt decydują o tym, czy otrzymasz dane stanowisko.

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe