Tak będą wyglądały pierwsze tarnowskie parklety

  • 14.07.2021, 12:40
  • Daria Kurczab
Tak będą wyglądały pierwsze tarnowskie parklety Autorstwo wizualizacji: Gdak Studio
Donice, w których będą rosły niewielkie drzewa, wysokie trawy i różne byliny, siedziska z drewna jatoby, strzegomski granit i porfirowa kostka – tak mają wyglądać pierwsze tarnowskie parklety. W ciągu ulicy Wałowej powstaną trzy takie miejsca – zgodnie z oczekiwaniami miejskich społeczników i w efekcie konsultacji z pomysłodawcami tego zamierzenia, reprezentowanymi przez radną Agnieszkę Danielewicz. Zarząd Dróg i Komunikacji w Tarnowie ma już dokumentację projektową realizacji tego pomysłu.
Koncepcja, opracowana przez Gdak Studio, łączy funkcje ulicy, deptaka oraz strefy spotkań, które pełni Wałowa. Zachowując zabytkowy charakter, będzie miejscem integracji i wypoczynku. 
- Chcemy, by to była przestrzeń bezpieczna i komfortowa, także dla osób z niepełnosprawnościami – mówi Artur Michałek, dyr. ZDiK w Tarnowie. – To oznacza, że musi to być także przestrzeń dostępna i pozbawiona barier architektonicznych. Stawiamy na zieleń, w związku z tym zadaniem wykonawcy było więc również uwzględnienie nasadzeń niewielkich drzew i kwiatów. 
Przygotowany projekt zawiera wizualizacje i opisy trzech parkletów. Powstaną: u zbiegu Wałowej i Goldhammera, naprzeciw budowanego centrum multimedialnego i obok KRUS-u. 
Pierwszy będzie się składał z 11 donic – w 7 zostaną posadzone rośliny, 4 – obłożone drewnem – będą pełniły funkcję siedzisk.
Drugi parklet utworzą dwie donice z płyt z szarego granitu strzegomskiego, w których będą rosły trawy oraz drzewo (świdośliwa Lamarcka). Obok zaprojektowano leżak i dwie ławki.
Donica z ozdobnymi trawami oraz druga – z kwiatami i świdośliwą Lamarcką, długa ławka z oparciem oraz dwie krótsze stworzą ostatnie w ciągu Wałowej miejsce wygodnego wypoczynku.
Nawierzchnie pod parkletami zostaną wymienione na kostkę porfirową. 
Projektant zaproponował trwałe i eleganckie materiały. Jatoba to twarde i wytrzymałe drzewo, nazywane diamentową wiśnią. Także szary strzegomski granit oraz kostka to materiały od dawna cieszące się uznaniem specjalistów. Będą się dobrze komponowały z zabytkowym centrum Tarnowa. 
Pierwotnie zakładano wykonanie parkletów jeszcze przed wakacjami, jednak sprostanie wymaganiom stawianym z tytułu ochrony konserwatorskiej tej historycznej części miasta wydłużyło proces uzgodnień z konserwatorem zabytków.
Pozyskanie przez ZDiK koniecznych zgód i dokumentacji projektowej otwiera możliwość zagospodarowania wyznaczonych miejsc trzema parkletami, które będą realizowane ze środków Budżetu Obywatelskiego.
Parklety staja się coraz bardziej popularne. Powstają w miastach na całym świecie. Pomysł narodził się w San Francicso, w Polsce pierwszy parklet powstał w Łodzi. Teraz będą także w Tarnowie, zapewniając w sumie niemal 70 metrów kwadratowych powierzchni do wypoczynku.

 

Autorstwo wizualizacji: Gdak Studio. 
Daria Kurczab

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe