Oto najbardziej wpływowi politycy w Polsce (SONDAŻ)

  • 12.07.2021, 11:51 (aktualizacja 12.07.2021, 16:37)
  • News4Media
Oto najbardziej wpływowi politycy w Polsce (SONDAŻ) sejm.gov.pl
„Taki, który ma wpływy, znajomości, silną pozycję w jakimś kręgu społecznym czy środowisku.” – tak definiuje słowo „wpływowy” językoznawca Maciej Malinowski. Polacy wzięli udział w sondażu, który ukazuje polityków najbardziej utożsamianych z tymi cechami.

Kaczyński może podać rękę Tuskowi

Na zlecenie RMF FM i Dziennika Gazety Prawnej, pracownia United Surveys przeprowadziła sondaż, w którym respondenci wskazali najbardziej wpływowych polityków. Ankieta podzielona została na dwie części: jedna dotyczyła członków obozu rządzącego, druga zaś opozycji. Okazuje się, że w pierwszej grupie przeważającą liczbę głosów otrzymał Jarosław Kaczyński, prezes PiS (74,3 proc.). Wśród polityków opozycji, miano najbardziej wpływowego zyskał Donald Tusk, który w ubiegłym tygodniu oficjalnie powrócił na stanowisko lidera Platformy Obywatelskiej (49,9 proc.).

PiS i Zjednoczona Prawica

„Kto pani / pana zdaniem należy do najbardziej wpływowych polityków obozu Zjednoczonej Prawicy / PiS? Proszę wymienić do trzech takich osób”. Na takie pytanie odpowiedzieli respondenci sondażu w jednej z dwóch jego części. W ankiecie dotyczącej partii rządzącej na drugim miejscu uplasował się Mateusz Morawiecki, którego kilka dni temu PiS wybrał na swojego wiceprezesa. Premier zebrał 51,2 proc. głosów. Tuż za nim w rankingu stanął minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro z Solidarnej Polski, zdobywając 16,2 proc. głosów. Najgorszy, zerowy wynik odnotował Patryk Jaki.  

Opozycja nie zaskakuje

Takie samo pytanie zadano respondentom, których zadaniem było analogiczne wskazanie najbardziej wpływowych polityków opozycji. Drugie miejsce, tuż po Donaldzie Tusku, przypadło prezydentowi Warszawy Rafałowi Trzaskowskiemu z Platformy Obywatelskiej. Zdobył on 36 proc. głosów. Zaraz za nim, na trzecim miejscu, znalazł się Szymon Hołownia aspirujący do objęcia władzy w kraju z ramienia swojej własnej partii (25,7 proc.). Z wynikiem 13 proc., czwarte miejsce zajął Borys Budka, były już lider PO. Najmniejszą liczbę głosów przy swoim nazwisku odnotował prezes Korony Polskiej Grzegorz Braun, wskazany przez 0,1 proc. pytanych.  

Badanie przeprowadzono 5 lipca w grupie tysiąca osób, z zastosowaniem technologii wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe