"Powierzam się Bożej Opatrzności i proszę Was o wsparcie modlitwą" pisze abp Wiktor Skworc do wiernych

  • 12.07.2021, 10:48
  • Źródło: Archidiecezja Krakowska
"Powierzam się Bożej Opatrzności i proszę Was o wsparcie modlitwą" pisze…
Po opublikowanym przez Archidiecezję Krakowską komunikacie dotyczącym rezygnacji z pełnionych w Episkopacie funkcji oraz konsekwencjach finansowych po zakończonym przez Watykan dochodzeniu w sprawie podejrzenia o zaniedbania w związku z wykorzystywaniem małoletnich przez podwładnego ówczesnego biskupa tarnowskiego, a obecnego metropolity katowickiego abp Wiktora Skworca, hierarcha kościelny skierował swoje słowa do wiernych. "Z ufnością powierzam się Bożej Opatrzności i proszę Was o wsparcie modlitwą" - pisze w abp Skworc. Poniżej publikujemy cały tekst.

"Drodzy Diecezjanie, Bracia i Siostry, Drodzy Księża i Osoby Życia Konsekrowanego!

W nawiązaniu do opublikowanego komunikatu Archidiecezji Krakowskiej z dnia 9 lipca 2021 r. pragnę Was poinformować, że z pokorą przyjmuję wyniki dochodzenia  Stolicy Apostolskiej, o które sam prosiłem, dotyczącego sytuacji zaistniałych w czasie pełnienia przeze mnie posługi biskupa tarnowskiego. Sytuacje te dotyczyły wykorzystania seksualnego małoletnich przez duchownych podległych mojej jurysdykcji. Jak się okazało, w dwóch takich przypadkach doszło do zaniedbań. W związku z tym zwracam się przede wszystkim do skrzywdzonych oraz ich rodzin ze szczerą i pokorną prośbą o przebaczenie. O to samo proszę wspólnotę Kościoła tarnowskiego, któremu przez niespełna 14 lat starałem się służyć na miarę możliwości i sił.

Bracia i Siostry!
Wobec rodzących się w związku z tym pytań i wątpliwości odnośnie do sytuacji w Archidiecezji Katowickiej jest moją powinnością poinformować was o tym, że w ciągu niespełna 10-ciu już lat posługi w archidiecezji uruchomiłem wszystkie konieczne mechanizmy ochrony małoletnich. Żadne zgłoszenie nie zostało pominięte, zlekceważone czy nierozpoznane. W tych sprawach przestrzegane jest ściśle obowiązujące prawo kościelne i państwowe. Został stworzony system zapobiegania przestępstwom. W jego ramach przeprowadzono szkolenia duchownych, katechetów świeckich oraz innych osób pracujących w instytucjach kościelnych. Działa i jest łatwo dostępny duchowny - przewodniczący zespołu ds. prewencji, powołani zostali rzecznicy osób pokrzywdzonych i ich duszpasterz. Każda z osób skrzywdzonych otrzymuje konkretną ofertę pomocy i wsparcia. W obu diecezjach spotykałem się też osobiście z osobami skrzywdzonymi.

Bracia i Siostry!
Nie ukrywam, że w 24. roku biskupiej posługi przychodzi mi w tych dniach przeżywać najtrudniejsze chwile w życiu, dlatego z ufnością powierzam się Bożej Opatrzności i proszę Was o wsparcie modlitwą, zwłaszcza Koronką do Bożego Miłosierdzia. O takie samo wsparcie i zrozumienie proszę duchowieństwo archidiecezji i osoby życia konsekrowanego. Wołajmy wspólnie o miłosierdzie dla nas i świata całego.

Razem z Wami pragnę tworzywem modlitwy, cierpienia i pokuty budować wspólnotę Kościoła, aby był – jak tego chce sam Chrystus – „nie mający skazy czy zmarszczki” (Ef 5, 27).  Niech nas wszystkich ogarnie ojcowskim sercem – św. Józef, patron Kościoła.
 

† Wiktor Skworc
Arcybiskup Metropolita Katowicki

Katowice, 9 lipca 2021 r."

Więcej informacji w sprawie:

Europoseł Robert Biedroń oraz środowiska lewicowe wnioskują o odebranie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Tarnowa abp Skworcowi. W tle watykańskie śledztwo o zaniedbania dotyczące pedofilii

Komunikat Archidiecezji Krakowskiej w sprawie byłego tarnowskiego biskupa podejrzanego o tuszowanie pedofilii

O odebraniu tytułu Honorowego Obywatela Tarnowa abp. Wiktorowi Skworcowi zadecyduje prezydent i Rada Miejska

Tarnowska kuria przyznaje się do "niedociągnięć i zaniechań" w śledztwie w sprawie księdza podejrzewanego o pedofilię

Źródło: Archidiecezja Krakowska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe