Pytanie o ustawę anty-TVN. Premier mówi o mediach, które "nie informują we właściwy sposób"

  • 08.07.2021, 17:10
  • TVN24/x-news
Pytanie o ustawę anty-TVN. Premier mówi o mediach, które "nie informują…

Siedlisko Polanka (woj. mazowieckie). - Media pełnią szczególną funkcję w społeczeństwie. Informują albo nie informują we właściwy sposób – mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do wniesionego do Sejmu poselskiego projektu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. - No niestety, ta funkcja mediów w czasach III Rzeczpospolitej wypełniana była bardzo jednostronnie – ocenił.

- Czy Polska powinna mieć instrument, który może zapobiegać przejęciom jakiejś firmy przez firmę zagraniczną? Ja odpowiadam na to pytanie: oczywiście, że tak. Jestem zdumiony, że wcześniej czegoś takiego w parlamencie nie zrobiliśmy – mówił Morawiecki. – Jestem bardzo zbudowany, że chcemy się tym zająć – dodał.

Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości wniosła w środę (7.07) późnym wieczorem do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. "Wolą ustawodawcy jest, by spółki z siedzibą w Polsce nie mogły być kontrolowane przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego" - czytamy w jego uzasadnieniu. W zgodnej opinii obserwatorów zmiany wymierzone są w niezależność TVN. TVN24 wciąż czeka na przedłużenie koncesji przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. KRRiT twierdzi, że problem leży w "sytuacji właścicielskiej" grupy TVN. Zarząd stacji w oświadczeniu napisał, że w 2015 r. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaakceptowała wejście amerykańskiego kapitału do TVN.

Szef KRRiT: Podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego muszą stosować się do ograniczenia 49 proc.

- Interpretacja obecnych przepisów o radiofonii i telewizji, ta celowościowa interpretacja, przemawia na stronę uszczelnienia przepisu art. 35, a inne interpretacje są niezgodne z duchem tej ustawy, więc jakby sama nowelizacja wiele nie zmienia moim zdaniem, ale muszę się temu przyjrzeć – powiedział przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski. Jak dodał on sam przychyla się interpretacji, które mówią, że „podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego muszą stosować się do ograniczenia 49 proc.”

P. Muller o projekcie ustawy o radiofonii i telewizji: W żaden sposób nie ogranicza pluralizmu mediów

Zdaniem rzecznika rządu proponowane zmiany w ustawie o radiofonii i telewizji są analogiczne do tych obowiązujących w innych krajach UE, np. w Niemczech, Francji czy Austrii.

- Prawem polskiego parlamentu jest, aby te przepisy regulować w sposób jaki uzna za stosowny. W żaden sposób to nie ogranicza pluralizmu mediów – ocenił Piotr Muller.

M. Kidawa-Błońska: Chodzi tylko to, żeby zamknąć kolejną stację telewizyjną

- Wolność mediów w Polsce jest od dawna zagrożona, a to co obserwujemy pokazuje, że zmierzamy w bardzo złym kierunku – oceniła Małgorzata Kidawa-Błońska. Posłanka PO skomentowała w ten sposób poselską propozycję zmiany ustawy o radiofonii i telewizji.

Kidawa-Błońska relacjonowała spotkanie z szefem KRRiT Witoldem Kołodziejskim podczas posiedzenia komisji, kiedy to posłów PiS interesowało wyłącznie to, czy TVN dostanie koncesję.

- Przewodniczący Kołodziejski wyraźnie powiedział: koncesja powinna być przyznana, bo prawo nie jest doprecyzowane. I co się dzieje? Dwa dni mijają, poseł Marek Suski przynosi ustawę, która to prawo doprecyzowuje. To pokazuje, że ta koncesja już powinna być wydana, a oni czekali tylko na to, żeby była ta ustawa, żeby to zablokować – mówiła.

- To pokazuje, że chodzi tylko o to, żeby zamknąć kolejną stację, a drugim krokiem może być to, że zabiorą się za wolność w internecie – dodała.

TVN24/x-news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe