Pożar w stadninie koni. Ćwiczenia strażaków OSP Stare Żukowice

  • 26.06.2021, 19:23
  • Natalia Tryba
cwiczenia-osp-z-zukowic.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Takie zdarzenie może nadejść w każdej chwili i należy być na nie przygotowanym - tak o pożarze w stadninie koni, reżyserowanym w celu praktyki, mówił Aleksander Jarmuła. Właściciel ośrodka szkoleniowego zaprosił Ochotniczą Straż Pożarną ze Starych Żukowic do udziału w szkoleniu i ćwiczeniach. Wszystko po to, by pożarnicy potrafili podczas wypadków zadbać także o zwierzęta.

- Niejako skłoniła mnie do tego sytuacja, bo miałem niestety nieprzyjemność cztery lata temu w takim zdarzeniu na autostradzie A4 pod Niepołomicami uczestniczyć. Kierowca, który mnie wyprzedzał, z niewiadomych przyczyn uderzył w mój zestaw samochodu z przyczepą. To spowodowało wywrotkę mojej przyczepy i dwie klacze znalazły się na asfalcie.

Zwierzęta nie doznały poważnych urazów, ale sytuacja ratunkowa, która miała miejsce 30 grudnia była długa i nieskładna. Świąteczny ruch na autostradzie powodował, że działania były utrudnione. 

- Więc jeżeli mogę doradzić, to staram się przekazać informacje, jakie są zagrożenia, jak należy do konia podejść, jak on widzi, jak reaguje i w jakimś, przynajmniej minimalnym stopniu, poprawić takie sytuacje czy też doprowadzić do tego, że w przypadku zdarzeń na drodze i obiektach, ludzie, którzy przystąpią do pomocy będą spokojni, nie będą spanikowani i tę minimalną wiedzę będą posiadać. 

Oprócz części teoretycznej - strażacy odbyli także ćwiczenia. 

- Przyjęliśmy sobie tutaj dwa założenia: jednym było założenie pożaru na terenie stadniny, które właśnie za moimi plecami chłopaki kończą z udziałem osoby poszkodowanej. Za chwilę przed nami następne działanie, mianowicie wypadek drogowy z udziałem niezbędnego sprzętu, który mamy w samochodach. Jest to świetna forma edukacji, połączona z formą nauki i przygotowania nas w jeszcze lepszym stopniu do działania w trakcie naszych zdarzeń. 

Jak podkreślał st. asp. Tomasz Burnat - zdobyta wiedza i nowe umiejętności pozwolą strażakom na skuteczniejsze działanie. 

- Tym bardziej że tutaj jest kilka stadnin, gdzie strażacy mogą mieć do czynienia z takimi zdarzeniami. My nie mamy możliwości  ćwiczyć tak na co dzień, więc te ćwiczenia były bardzo owocne i ciekawe. A przede wszystkim praktyczne, bo można było tego konia przeprowadzić, wyprowadzić z boksu, dowiedzieć się czego możemy się po takim koniu spodziewać. 

Strażacy ćwiczyli bezpieczne obcowanie ze zwierzętami. Przy gaszeniu pożaru w stajni dodatkową przeszkodą była fotowoltaika, z którą strażacy spotykają się coraz częściej. W symulowanym pożarze była osoba poszkodowana, dlatego zadaniem strażaków było udzielenie pierwszej pomocy. 

Natalia Tryba

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe