Rusza budowa dróg. Zobacz, co powstanie w twoim regionie

  • 26.06.2021, 09:55
  • News4Media
Rusza budowa dróg. Zobacz, co powstanie w twoim regionie fot. iStock
Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad będzie realizować kolejne inwestycje drogowe. Obecnie na etapie przygotowania jest 101 zadań o łącznej długości blisko 2060 km z Programu Budowy Dróg Krajowych (PBDK) oraz 86 obwodnic z Programu Budowy 100 Obwodnic (PB100) o łącznej długości ok. 747 km.

Jak wygląda przygotowanie odcinków dróg w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych, 100 obwodnic i zadań na sieci na terenie poszczególnych województw? Sprawdziliśmy.

Dolnośląskie

GDDKiA podpisała już sześć umów na realizację dokumentacji projektowej dla obwodnic: Głogowa w ciągu DK12, Kaczorowa w ciągu DK3, Oławy i Legnicy w ciągu DK94, Milicza w ciągu DK15 i Międzyborza w ciągu DK25. W planach jest jeszcze podpisanie umowy na stworzenie dokumentracji projektowej dla obwodnicy Złotego Stoku w ciągu DK46. 

Kujawsko-pomorskie

Kluczowe inwestycje w woj. kujawsko-pomorskim to drogi ekspresowe S5, które spinać będą cztery aglomeracje: Wrocław, Poznań, Bydgoszcz oraz Gdańsk i S10, ciągnąca się od końca obwodnicy Wyrzyska do węzła Bydgoszcz Zachód oraz sześć obwodnic (Brześcia Kujawskiego, Kowalewa Pomorskiego, Strzelna i Nowej Wsi Wielkiej). Trwają też prace przygotowawcze do budowy dwóch w ciągu drogi krajowej nr 25.

Lubelskie

GDKKiA przygotowuje dokumentację dla ok. 260 km dróg ekspresowych w woj. lubelskim. Jeszcze w tym roku planuje ogłosić przetargi na wyłonienie wykonawców trzech odcinków drogi S17 między Zamościem a Hrebennem o łącznej długości ok. 50 km. W tegorocznej koncepcji jest także ogłoszenie przetargów na projekt i budowę sześciu etapów trasy S19 na północ od Lubartowa do granicy z woj. mazowieckim, o łącznej długości ponad 80 km.  

Jednocześnie trwają prace przygotowawcze do budowy trzech odcinków drogi S12 od Piask do Dorohuska (ok. 60 km) oraz pięciu etapów trasy S17 od Piask w kierunku Zamościa (ponad 65 km). Wyłonienie wykonawców tych dróg planowane jest w 2022 i 2023 roku.

Lubuskie

W ramach rządowego PB100 na sieci dróg krajowych województwa lubuskiego powstanie sześć obwodnic. Strzelec Krajeńskich jest pierwszą, na realizację której GDDKiA podpisała już umowę z wykonawcą. Dla pozostałych pięciu trwają prace przygotowawcze. Łączna długość wszystkich obwodnic to ponad 47 km. W przygotowaniu jest pięć - Krosna Odrzańskiego, Kostrzyna nad Odrą, Przytocznej, Dobiegniewa oraz Wschowy i Dębowej Łęki.

Łódzkie

W województwie łódzkim prowadzone są prace nad realizacją rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. Zyska je pięć miejscowości: Błaszki w ciągu DK12, Brzeziny w ciągu DK72, Łowicz w ciągu DK14/70/92, Srock w ciągu DK12/91 i Wieluń w ciągu DK45.

Małopolska

W tym województwie powstanie droga ekspresowa S52 Bielsko Biała - Głogoczów (Beskidzka Droga Integracyjna) i dwujezdniowa trasa klasy GP (głównej ruchu przyspieszonego) DK75 Brzesko - Nowy Sącz. Niedawno rozpoczęło się też opracowywanie studium korytarzowego dla dwujezdniowej DK7 na odcinku Rabka - Chyżne (granica państwa).

Mazowieckie

W realizacji na terenie woj. mazowieckiego jest prawie 360 kilometrów nowych dróg, a w przygotowaniu prawie dwa razy tyle kilometrów, czyli ok. 660. GDKKiA przygotowuje dokumentacje projektowe dla autostrad, dróg ekspresowych i dróg głównych ruchu przyspieszonego (głównie obwodnic). Są one w różnych fazach realizacji, zaczynając od studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego po koncepcję programową. Powstaje między innymi: A2 po wschodniej i zachodniej stronie stolicy, S7 po północnej stronie Warszawy, S19 - Via Carpatia oraz S17 Drewnica - Ząbki i Zakręt.

Opolskie

Na Opolszczyźnie w ramach rządowego Programu Budowy 100 Obwodnic w trakcie przygotowywania dokumentacji są trzy inwestycje. GDKKiA podpisała umowy na wykonanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R) dla obwodnicy Brzegu w ciągu DK39, Prudnika w ciągu DK41 oraz Sidziny w ciągu DK46. Dla obwodnicy Brzegu złożony został wniosek o wydanie decyzji środowiskowej. Na przełomie 2021 i 2022 roku planowane jest ogłoszenie przetargu na prace przygotowawcze dla obwodnicy Lędzin w ciągu DK46.

Podkarpacie

Na Podkarpaciu aktualnie przygotowywane są między innymi kolejne odcinki S19 Rzeszów – Barwinek/Babica – Jawornik/Jawornik – Domaradz/Domaradz – Iskrzynia/Iskrzynia - Miejsce Piastowe/Miejsce Piastowe - Dukla.

Podlaskie

Inwestycje będące w budowie, takie jak S61, począwszy od tego roku będą odcinkami oddawane do użytku. Odcinki S19 z kolei, po rozstrzygnięciu przetargów i podpisaniu umów, przechodzą w etap realizacji. Z kolei prace przygotowawcze skupiają się obecnie na planach budowy drogi ekspresowej S16 łączącej Via Carpatię (S19) na południu z Via Balticą (S61) na północy oraz obwodnicach ujętych w rządowym Programie Budowy 100 Obwodnic na lata 2020 - 2030.

Pomorskie

Najważniejsza i największa inwestycja to oczywiście budowa drogi ekspresowej S6. Na końcowym etapie budowy są trzy odcinki między Bożympolem Wielkim a Gdynią. Do nich dołączyły w tym roku cztery kolejne zadania: budowa II jezdni obwodnicy Słupska, Skórowo - Leśnice oraz Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej (dwa zadania). W przygotowaniu są również cztery obwodnice i przebudowa drogi krajowej nr 22.

• granica woj. wielkopolskiego i pomorskiego - Buszkowo (etap uzyskiwania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej - ZRID) 

• Chojnice - Czersk

• Czersk - Czarna Woda

• Czarna Woda - Zblewo

• Zblewo - Starogard Gdański

• Knybawa - Gnojewo (etap uzyskiwania decyzji ZRID)

• Gnojewo - Cisy

• Malbork - Królewo

• Królewo - granica woj. pomorskiego i warmińsko-mazurskiego

Śląskie

Obecnie najważniejszymi przygotowywanymi inwestycjami w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych są droga ekspresowa S11 oraz drugi odcinek obwodnicy Poręby i Zawiercia w ciągu DK78. Na etapie przygotowania są również inwestycje z rządowego Programu Budowy 100 Obwodnic na lata 2020-2030.

Świętokrzyskie

W województwie świętokrzyskim trwają prace przygotowawcze dla obwodnic Chmielnika, Osieka i Starachowic, które powstaną w ramach rządowego Programu Budowy 100 Obwodnic. Prowadzone są również prace projektowe dla rozbudowy drogi krajowej nr 79 na długości ponad 50 kilometrów.

Warmińsko-mazurskie

Województwo czeka na 5 inwestycji. Są to: S16 Mrągowo - Orzysz - Ełk, obwodnice Olsztyna i Dywit, Pisza, Gąsek oraz Szczytna. Z kolei dla STEŚ obwodnicy Jegłownika trwa ocena złożonych ofert.  Do publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej skierowane zostało ogłoszenie o przetargu na wykonanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z materiałami do decyzji środowiskowej dla ok. 90-kilometrowej trasy S5 między Ostródą a Grudziądzem.

Wielkopolska

W Wielkopolsce aktualnie przygotowywana jest droga S11, która stanowi „kręgosłup” województwa, fragmenty S10, rozbudowę DK25 oraz nowe obwodnice miast.  Zarówno S10 jak i S11 ujęte zostały w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023.

Zachodniopomorskie

Obecnie w trakcie prac przygotowawczych znajduje się około 346 km nowych dróg krajowych na terenie województwa zachodniopomorskiego. Szacunkowa łączna wartość tych inwestycji to 18 miliardów złotych. Wykonanie prac na tych odcinkach oznaczać będzie jednocześnie ukończenie kompletnej sieci autostrad i dróg ekspresowych oraz obwodnic na drogach krajowych w województwie.

Powstaje między innymi: Droga ekspresowa S6 Koszalin – Słupsk, Zachodnia Obwodnica Szczecina w ciągu S6,  Droga ekspresowa S10 Szczecin – Piła, Droga ekspresowa S11 Bobolice – Szczecinek oraz Drugi etap obwodnicy Przecławia i Warzymic w ciągu DK13 .

 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe