Hakerski duet z powiśla odpowie za 150 oszustw

  • 18.06.2021, 20:13
  • KWP Kraków
Hakerski duet z powiśla odpowie za 150 oszustw
Kilka miesięcy temu, Prokuratura Okręgowa w Tarnowie zleciła funkcjonariuszom Wydziału do walki z Cyberprzestępczością KWP w Krakowie wykonanie szeregu czynności do sprawy oszustw, dokonywanych metodą „na blika”.

Policjanci ustalili metody działania sprawców, osoby poszkodowane, a także hakerów, stojących za tymi oszustwami. Według informacji śledczych proceder trwał od lutego do października 2020 r. i polegał na bezprawnym dostępie do internetowych kont popularnego serwisu społecznościowego w celu osiągnięcia korzyści materialnych. Dostęp do tych kont umożliwił nielegalny zakup danych użytkowników sieci. Najpierw sprawcy włamywali się na profil internetowy potencjalnej ofiary, a następnie wprowadzali w nim zmiany, uniemożliwiające zalogowanie się przez właściciela. Dalszy schemat działania sprawców był podobny. Za pomocą komunikatora, podszywając się za właścicieli przejętych kont, wysyłali prośby do znajomych o pożyczkę różnych kwot. Pieniądze miały zostać przekazane za pośrednictwem sytemu płatności mobilnych blik. W ten sposób zaatakowali ponad 30 profili, wyłudzając lub próbując wyłudzić od 150 osób łącznie 60 tys. zł. W toku prowadzonego postępowania policjanci Wydziału do walki z Cyberprzestępczością KWP w Krakowie zatrzymali dwóch mieszkańców powiatu dąbrowskiego (22-latka i 19–latka), podejrzanych o dokonanie tych przestępstw. Mężczyźni usłyszeli zarzuty, do popełnienia których się przyznali. Obaj zostali objęci dozorem Policji, a także zastosowano wobec nich zakaz opuszczania kraju. Za popełnione przestępstwa grozi im do 8 lat więzienia.

KWP Kraków

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe