Lidia Staroń wybrana przez Sejm na Rzecznika Praw Obywatelskich. Co dalej?

  • 16.06.2021, 10:59 (aktualizacja 16.06.2021, 21:09)
  • News4Media
Lidia Staroń wybrana przez Sejm na Rzecznika Praw Obywatelskich. Co dalej? fot. Facebook/Lidia Staroń
To już piąta próba wyboru nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Za kandydatką zgłoszoną przez PiS Lidią Staroń, stanęła w Sejmie większość posłów. Zagłosowało na nią 231 osób.

Kukiz’15 i Konfederacja za kandydatką PiS

Lidia Staroń to senator niezależna powołana przez Sejm na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich we wtorek. Na jej kandydaturę, zgłoszoną przez Prawo i Sprawiedliwość, zagłosowała większość posłów. Dokładnie 231 osób. To niemal cały klub PiS, trzech członków Kukiz’15 - Paweł Kukiz, Jarosław Sachajko oraz Stanisław Żuk, trzech parlamentarzystów z Konfederacji: Jakub Kulesza, Robert Winnicki oraz Krystian Kamiński, a także dwóch posłów niezrzeszonych Łukasz Mejza i Lech Kołakowski. Przeciw było zaś dziewięcioro członków Porozumienia, m.in. Jarosław Gowin. Ci opowiadali się za kontrkandydatem Lidii Staroń - prof. Marcinem Wiąckiem z Zakładu Praw Człowieka na Uniwersytecie Warszawskim. Zdobywca 222 głosów został poparty przez KO, PSL, Lewicę, koła Polska 2050 i Polskie Sprawy, posła Kukiz’15 Stanisława Tyszkę, Artura Dziambora z Konfederacji oraz pięciorga posłów niezrzeszonych. Krzysztof Bosak i Dobromir Sośnierz z Konfederacji zagłosowali przeciwko obydwojgu kandydatom, a pięć osób z Konfederacji nie głosowało wcale.

Największe wątpliwości, co do nowej pretendentki na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich, wzbudza fakt, że nie jest to „osoba wyróżniająca się wiedzą prawniczą”. Lidia Staroń z wykształcenia jest inżynierem budownictwa. Przez 10 lat, do roku 2015 była członkiem Platformy Obywatelskiej. Później dwukrotnie wybrana została w okręgu olsztyńskim na senatora z własnego komitetu wyborczego. Została również przewodniczącą Koła Senatorów Niezależnych.

Co dalej?

Kandydaturę Lidii Staroń musi zatwierdzić teraz Senat, w którym większość ma opozycja. Ta prawdopodobnie nie zgodzi się na objęcie przez senator stanowiska nowego RPO. Przypomnijmy, że wybór nowego rzecznika jest konieczny, ponieważ we wrześniu 2020 roku upłynęła 5-letnia kadencja Adama Bodnara. Parlament do tej pory czterokrotnie próbował wybrać jego następcę. Poprzednim razem to właśnie Senat odrzucił kandydaturę przegłosowaną przez Sejm, czyli posła PiS Bartłomieja Wróblewskiego.

 

„Senat odrzuci senator Staroń”. Komentarze po wyborze przez Sejm nowego Rzecznika Praw Obywatelskich

Wybór Rzecznika musi jeszcze zatwierdzić Senat, gdzie większość ma sejmowa opozycja. Ta zaś głosowała przeciwko kandydaturze Lidii Staroń.

- Nie ma przypadków. Są tylko symbole. I absolutnie wiedział PiS, co robi, że tuż przed wyborem RPO, gdzie wiedzą, że większość ich jest bardzo wątpliwa i kwestionowana, potrzebują każdej szabli – stwierdziła Barbara Nowacka.

- Dziewięciu posłów Jarosława Gowina dotrzymało słowa, to bardzo ważny gest. Jak widać, Jarosław Kaczyński nie ma większości we własnym klubie parlamentarnym i musi posiłkować się Konfederacją – stwierdził Borys Budka.

- Zwycięzców się nie ocenia negatywnie, tylko pozytywnie. Wygraliśmy to głosowanie – stwierdził Jan Mosiński.

- Oczywiście, że jest mankamentem brak fachowej wiedzy, który jej wytykano nie bez racji. Bo trzeba to wszystko uznać. Ale ja uważam, że kompetentny jest również ten, kto broni ludzi – stwierdził Tadeusz Cymański.

- Tutaj jest duże doświadczenie prawnicze. Choć rzeczywiście tego elementu brakuje. Ale sam Rzecznik - ważne jest, żeby dobrał sobie odpowiednich współpracowników – stwierdził Jarosław Sachajko.

- Senat już dwukrotnie odrzucał polityków. I posła Wawrzyka i posła Wróblewskiego. I odrzuci senator Staroń – stwierdził Michał Szczerba.

 

 

 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe