Miał chronić przed epidemią cholery. 5,5-metrowy krzyż z drewna ponownie stanął w Żabnie

  • 10.06.2021, 18:13
  • Natalia Tryba
zabno-3-wersja-gotowy.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Zaczynał od małych rzeźb w glinie. Teraz jego prace zdobią gminę Żabno. Choć materiał jest zdecydowanie twardszy, bo Henryk Korus używa do pracy drewna, jego wytwory wzruszają mieszkańców. Najnowszą z prac rzeźbiarza można zobaczyć przy ul. Warszawskiej - to krzyż, którego historię opowiedział nam sam autor.

W 1831 roku krzyż mógł być wyrazem wdzięczności lub prośbą o to, by epidemia ustała. Henryk Korus nie zastanawiał się zbyt długo. Postanowił, że odnowi zapomniane miejsce, co ma szczególny wymiar,  bo nowa rzeźba pojawiła się w czasie pandemii koronawirusa. 

Pandemii zaplanować się nie dało, ale powstanie rzeźby już tak. Krzyż by ł marzeniem Pana Henryka. 5,5-metrowe dzieło zadedykował swojej matce a użyte drewno pochodzi z ogrodu autora. 

Stworzenie tego krzyża zajęło Panu Henrykowi dwa lata. Prace zakończył jesienią 2020 roku. Zezwolenia udało się zdobyć w 2021 roku i rzeźba od maja ma swoje miejsce. 

Dodajmy, że to nie pierwsze dzieło Henryka Korusa na terenie gminy Żabno.  Marzeniem rzeźbiarza jest także tworzenie kolejnych, przynajmniej jednej rocznie przez najbliższe 10 lat.
 

Natalia Tryba

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
K R
K R 11.06.2021, 14:51
Brawo dla Pana Korusa! Oby więcej takich projektów. Życzę wytrwałości.

Pozostałe