Czy serwer współdzielony ma sens?

  • 09.06.2021, 13:28
  • Artykuł partnera
Czy serwer współdzielony ma sens?
Wśród twórców stron internetowych i niektórych użytkowników panuje przekonanie, że serwer współdzielony jest pozbawionym sensu rozwiązaniem, które istnieje tylko po to, by móc pochwalić się niską ceną i przykuć uwagę klientów. Czy jednak faktycznie serwery współdzielone nie mają zastosowania? Komu można polecić takie rozwiązanie?

Serwer współdzielony – zasada działania

 

Każda strona internetowa czy sklep musi być zainstalowany na jakimś komputerze – hoście. Dzisiaj raczej niewiele osób decyduje się na wykorzystaniu w tym celu swojego domowego komputera, co jest logiczne z przyczyn praktycznych. Urządzenie takie musi być przez cały czas uruchomione, mieć dobre połączenie z internetem i wykorzystywać oprogramowanie chroniące przed atakami z zewnątrz. Jego skonfigurowanie również nie jest takie łatwe, by mógł poradzić sobie z nim każdy. Dlatego właśnie większość stron internetowych, sklepów czy nawet blogów wykorzystuje profesjonalne serwery wynajmowane od firm hostingowych jako środowisko, na którym są zainstalowane.

 

Najtańszym z oferowanych rozwiązań jest właśnie hosting współdzielony – czyli taki rodzaj serwera, z którego korzysta nawet kilkadziesiąt osób w tym samym czasie. Zasoby komputera hostującego – pamięć, RAM, możliwości procesora czy przepustowość łącza internetowego, są współdzielone pomiędzy użytkowników. Dzięki temu udaje się znacznie obniżyć koszty jego funkcjonowania – opłaty za energię elektryczną czy dostęp do internetu są dzielone pomiędzy klientów. Zasoby są dzielone dynamicznie, co zazwyczaj sprowadza się do tego, że podczas niewielkiego wykorzystania przez danego użytkownika, łącze, pamięć RAM czy możliwości procesora są dzielone pomiędzy pozostałych użytkowników. Kiedy jednak równocześnie wielu z nich intensywnie korzysta z serwera, to ograniczenia zaczynają być zauważalne i skutkują spowolnieniem działania zainstalowanych stron i skryptów.

 

Jakie zalety ma hosting współdzielony?

 

Dlaczego więc hosting współdzielony może być dobrym wyborem? Z kilku powodów – po pierwsze kosztuje niewiele. Nawet tani hosting stron od AZ.pl pozwoli na rozpoczęcie swojej obecności w sieci i dotarcie do wielu nowych klientów. I właśnie tu leży największa zaleta tego rozwiązania. Hosting współdzielony pozwala na pojawienie się w sieci nawet podmiotom, które nie mogą przeznaczyć dużych sum na kampanie marketingowe. Niski próg wejścia to właśnie jedna z największych zalet takiego rozwiązania – pomimo ograniczonej przestrzeni dyskowej, czy przepustowości łącza. Nie jest to bynajmniej jedyna zaleta hostingu współdzielonego. Warto wspomnieć, chociażby o domyślnie zainstalowanym i znacząco ułatwiającym obsługę panelu administracyjnym. Dla osób, które nie mają dużego doświadczenia w administrowaniu serwerem, możliwość skorzystania z wygodnego i wszechstronnego panelu będzie ogromną pomocą. Z jego poziomu zainstalujesz programy do zarządzania treścią – CMS (jak np. Wordpress), dograsz wtyczki i dodatkowe skrypty, czy łatwo załadujesz grafiki i multimedia. Panel pomoże również zabezpieczyć zawartość strony przed atakami z zewnątrz i pozwoli na błyskawiczne reagowanie na pojawiające się wyzwania.

 

Serwer współdzielony – wady

 

Niestety, jak każde rozwiązanie, również hosting współdzielony ma swoje wady. W tym wypadku wynikają one głównie z poświęceń, na jakie trzeba się zdobyć w imię oszczędności. Dzielenie serwera pomiędzy kilku użytkowników powoduje, że podczas dużego obciążenia właściwie u wszystkich strony wczytują się powoli i nie są zbyt responsywne. Podobnie z dostępną pamięcią dyskową – podstawowe pakiety dają jej niewiele, jeśli więc planujesz umieszczać spore ilości multimediów, nie będzie to rozwiązanie dla Ciebie. Ostatnia wada ma związek ze współdzieleniem IP z innymi użytkownikami. Jeśli któryś z nich wykorzystuje zasoby serwera w sposób, który nie przypadnie do gustu wyszukiwarkowym gigantom, to będziesz mieć problem z pozycjonowaniem, a wysyłane wiadomości email mogą trafiać do SPAMu.

 

Dla kogo więc hosting współdzielony?

 

Komu więc dedykowane jest to rozwiązanie? Przede wszystkim użytkownikom o niewielkich wymaganiach, którzy jeszcze nie wiedzą, czy chcą korzystać z reklamy w sieci. Docenią go także użytkownicy dysponujący niewielkim budżetem – dzięki niemu będą mieli okazję przekonać o zaletach, jakie mimo wszystko może im przynieść obecność w sieci.

Artykuł partnera

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe