Od czego zależy cena ubezpieczenia OC?

  • 08.06.2021, 21:50
  • Artykuł partnera
Od czego zależy cena ubezpieczenia OC?
Każdy właściciel pojazdu, zarejestrowanego w naszym kraju, musi wykupić ubezpieczenie w celu naprawy wszelkich szkód, wyrządzonych podczas jego użytkowania. Najważniejszym z ubezpieczeń jest OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Kierowcy starają się zazwyczaj znaleźć najtańszego ubezpieczyciela, co nie jest prostym zadaniem, gdyż wysokość składek jest uzależniona od wielu czynników. Może ona różnić się nawet w przypadku osób, posiadający identyczny samochód. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie  z porównywarki ubezpieczeń, która na podstawie wprowadzonych danych określi, jaka będzie najkorzystniejsza dla nas opcja. Jakie czynniki wpływają na wysokość składki na OC?
  1. Wiek kierowcy

  2. Miejsce zamieszkania

  3. Stan cywilny kierowcy

  4. Parametry pojazdu

Wiek kierowcy

W celu wyliczenia składki, jaką będzie musiał zapłacić kierowca, towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę wiek oraz doświadczenie posiadacza pojazdu. Jeśli posiada on prawo jazdy od kilkunastu lat zapłaci mniejszą składkę niż osoba, która otrzymała uprawnienia do kierowania niedawno i jest osobą bardzo młodą. Wpływ na to ma fakt, iż właśnie w grupie wiekowej 18-24 lata wskaźnik wypadków na 10.000 osób jest najwyższy. Osoby młode, oprócz braku doświadczenia, mają większe skłonności do ryzykownej jazdy, co przekłada się na ilość zdarzeń drogowych z ich udziałem. Ponieważ proponowana dla nich wysokość składek jest zdecydowanie najwyższa, zwłaszcza oni powinni skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń, znajdującego się na stronie ubezpieczenie-samochodu.net.pl, by znaleźć najtańszą dla siebie ofertę ubezpieczenia OC.

Miejsce zamieszkania

To, gdzie mieszkamy, ma również wpływ na cenę ubezpieczenia OC. Na tej podstawie towarzystwo ubezpieczeniowe szacuje możliwość powstania szkody w miejscu zamieszkania. Pod uwagę brane są takie parametry, jak natężenie ruchu w pobliżu (jeśli na przykład mieszkamy przy drodze krajowej lub wojewódzkiej jest ono zdecydowanie większe), liczbę zarejestrowanych pojazdów  w okolicy a nawet ukształtowanie terenu. Ocena ryzyka może dotyczyć nie tylko miejscowości, ale także dzielnicy. Przeprowadzenie się z obrzeży miasta do centrum może spowodować zwiększenie wysokości składki. To właśnie w centrach miast z reguły ilość niekorzystnych zdarzeń drogowych jest największa, ze względu na bardzo intensywny ruch drogowy.

Stan cywilny kierowcy

Stan cywilny kierowcy oraz fakt posiadania przez niego dzieci może być powodem zmniejszenia składki OC. Nie ma w tym nic dziwnego – kierowca, który posiada własną rodzinę ma skłonności do ostrożniejszej jazdy, jest bardziej uważny na drodze. Wpływ na obniżenie składki w takim przypadku będzie miała nie tylko bezwypadkowa jazda przez długi czas, ale również zmiana stanu cywilnego. Zysk na założeniu rodziny przez kierowcę może wynosić nawet połowę płaconej dotychczas składki.

Parametry pojazdu

Parametry posiadanego pojazdu bardzo istotnie wpływają na wysokość składki. Najważniejszym z nich jest  pojemność silnika. Im jest ona większa, tym wyższa będzie również polisa OC. Istotny jest także wiek posiadanego samochodu, rodzaj nadwozia oraz jego marka i model. Nie jest tajemnicą, iż niektóre marki kojarzą się z niebezpieczną jazdą i niedoświadczonymi kierowcami, a co za tym idzie, ich właściciele obarczeni są wyższymi składkami OC. Więcej za ubezpieczenia zapłacą również posiadacze aut po tuningu, zwłaszcza takich, w których zwiększono moc silnika. Towarzystwa ubezpieczeniowe traktują takie osoby jako skłonne do ryzyka, dlatego obarczają je wyższymi stawkami za ubezpieczenie OC.

Artykuł partnera

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
M.
M. 10.06.2021, 17:41
Cześć panowie, mam na imie Monika :). Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowanych panów zapraszam do kontaktu najlepiej na moim profilu gdzie zobaczysz moje prywatne zdjęcia : http://panieonline.pl/monika
przesada
przesada 10.06.2021, 03:29
OC powinno być na osobę a nie na pojazd za pojazd np powinno sie dopłacać 200zł mam 4 samochody to powinienem dopłacić 800zł a nie miliony przecież nie mogę jeździć wszystkimi naraz

Pozostałe