W tarnowskim teatrze zawisły „Charaktery” Artura Gawle

  • 05.06.2021, 22:09
  • Natalia Tryba
artur-gawle.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Dał się poznać tarnowianom jako reportażysta najważniejszych wydarzeń w mieście. W teatrze, za pomocą 15 portretów, zaprezentował swoje kolejne oblicze. Artur Gawle, bo o nim mowa, 5 czerwca w foyer Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie oficjalnie otworzył swoją wystawę pt.: „Charaktery”.

– Głównie ludziom robię zdjęcia, mój mentor Jamrozik kiedyś mi powiedział: „Pokazuj wydarzenia przez ludzi”. I to jest prawda, ludzie są najciekawsi. Natomiast to jest wystawa portretu, jakby portretu nie stricte aktorskiego, tylko teatralnego. Mam z nią [wystawą] mały poślizg kilkuletni i Rafał mnie poprosił o jakąś wystawę poświęconą teatrowi. Pierwszym zamysłem było to, że może przejdę się gdzieś po pracowniach, tu zajrzę gdzieś do garderoby, coś takiego, co przygotuję z pozascenia – powiedział Artur Gawle.

Tak się jednak nie stało, ale jak mówi autor, tak miało być.

– Olśniło mnie, że przez parę lat, z 8 czy 9 współpracy z teatrem mam zbiór portretów. A że jestem dość wymagający co do portretów, bo to nie jest tak, że postawisz sobie człowieka przed obiektywem, zrobisz mu zdjęcie, i to jest portret. Uważam, że za portretem musi iść coś więcej, czyli na przykład osoba, która przyjdzie i patrzy na obrazek i niewiele wie o tej osobie. To już ten portret powinien coś wnieść. Stąd też nazwa „Charaktery”. – dodał Artur Gawle.

Na wystawę składa się 15 zdjęć – to nie tylko aktorzy, ale też ekipa tarnowskiego teatru.

– Jak mam taką możliwość, to teraz chętnie przeproszę, bo jeszcze wiele bliskich mi osób z tarnowskiego teatru nie wisi na tej wystawie, nie dlatego, że nie mam ich zdjęć, ale nie mam ich w portrecie. Tak jak wcześniej mówiłem, portret jest bardzo wymagający. Żeby zdjęcie zasłużyło na miano portretu, to musi wydobyć charakter tej postaci. – wyjaśnił fotoreporter.

Pośród zdjęć znalazły się portrety prasowe, elementy sesji do portfolia, aktorów oraz kilka zdjęć z kolekcji prywatnych.

Tym bardziej, że Artur ma tę bardzo trafną umiejętność obserwowania osób w tych chwilach, kiedy czasami są półprywatnie czy wręcz prywatnie, bo jedna z fotografii jest w ogóle fotografią prowadzącą całą wystawę, czyli ta fotografia Olka Fiałka, a także te inne fotografie myślę bardzo dobrze oddają charaktery osób, które pracują. W zasadzie rzeczywiście jest chyba tak, że tutaj można strawestować to powiedzenie, na tych fotografiach są ci, którzy pracowali, pracują i będą być może pracować w tarnowskim teatrze. Tak że ogromnie się z tego cieszymy i z tego, że Tarnów zyskał bardzo fajnego fotografa. – stwierdził Rafał Balawejder.

Wystawa miała się odbyć 27 marca w międzynarodowy dzień teatru, ale ze względu na pandemię została otwarta dopiero 5 czerwca. To, co ucieszy osoby, które nie dotarły na wernisaż, to fakt, że „Charaktery” Artura Gawle będą pokazywane przynajmniej do końca wakacji.

– Postanowiliśmy, że ta wystawa będzie z nami dłużej. Na pewno jeszcze w okresie wakacyjnym będzie można tu zajrzeć do środka, z resztą zapraszamy – jeśli się zrobią chłodniejsze dni – to będzie tu można wejść chociażby po to, żeby też trochę odpocząć od upału, tu w tym klimatyzowanym pomieszczeniu, ale przede wszystkim zobaczyć te fotografie. – uzupełnił dyrektor tarnowskiego teatru.

Co więcej, każdy spacerujący po Tarnowie będzie miał szansę zobaczyć prezentowaną wystawę przez przeszklone drzwi teatru. Ściana z pracami została podświetlona tak, by umożliwić oglądanie zdjęć.

Natalia Tryba

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe