80-latka z bocheńszczyzny straciła 22 tysiące złotych metodą „na policjanta”

  • 04.06.2021, 14:19
  • Małopolska Policja
80-latka z bocheńszczyzny straciła 22 tysiące złotych metodą „na policjanta”
We wtorek (tj.02.06. br.) bocheńscy funkcjonariusze przyjęli zawiadomienie o oszustwie metodą „na policjanta”. Ofiarą w tym przypadku stała się 80- letnia mieszkanka powiatu. Pokrzywdzona bardzo dokładnie opisała działanie oszusta.

Kobieta odebrała dzwoniący telefon- usłyszała męski głos a rozmówca znajdujący się po drugiej stronie słuchawki przedstawił się jako policjant z Tarnowa. W trakcie rozmowy mężczyzna opowiedział kobiecie historię, według której, jej dowód osobisty został podrobiony a ona cały czas jest obserwowana przez przestępców. Przedstawiona wersja spowodowała u 80-latki obawę o zdrowie, życie oraz mienie. Wprowadzona w błąd i wystraszona kobieta, nie zorientowała się, że właśnie pada ofiarą oszustwa i wypłaciła z banku ponad 22 tysiące złotych. Kwotę tę przekazała mężczyźnie, który przyszedł do jej miejsca zamieszkania.

W tym samym dniu doszło do próby identycznego oszustwa. Na numer stacjonarny 84-letniej mieszkanki powiatu bocheńskiego zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta. Kobieta jednak w porę zorientowała się, że ma do czynienia z oszustem co spowodowało szybkie zakończenie rozmowy i zapobiegło utracie pieniędzy.

Oszustwa metodą „na policjanta” skierowane są głównie do osób starszych. Sprawcy wywołują u swoich rozmówców obawę o życie, zdrowie lub mienie, co w rezultacie powoduje u seniorów zbyt pochopne działanie, które kończy się utratą dużych kwot pieniędzy, lub innych wartościowych przedmiotów. Pamiętajmy, że policjant nigdy nie będzie żądał pieniędzy za udzieloną pomoc. Policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy ani innych przedmiotów wartościowych, a także nie pytają ile oszczędności posiadamy w domu lub na koncie bankowym.

W razie podejrzenia oszustwa należy zadzwonić na Policję, gdzie również można się upewnić czy osoba podająca się za funkcjonariusza jest nim naprawdę. Apelujemy także do osób młodszych - każda forma rozmowy i przekazania informacji osobom starszym spowoduje nabycie przez nich wiedzy na temat działania oszustów. Pozwoli im skutecznie się bronić.

Małopolska Policja

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe