Minister Adamczyk: "Chcemy budować wschodnią obwodnicę Tarnowa". Wciąż brakuje porozumienia między GDDKiA a miastem w sprawie finansowania inwestycji

  • 31.05.2021, 12:50
  • Wioletta Zarębska
minister-adamczyk-chcemy-budowac-wschodnia-obwodnice-tarnowa-wciaz-brakuje-porozumienia-miedzy-gddkia-a-miastem-w-sprawie-finansowania-inwestycji.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Nie możemy finansować części, która przypada na miasto – odpowiada minister infrastruktury Andrzej Adamczyk na apele prezydenta Tarnowa i radnych miejskich w sprawie budowy wschodniej obwodnicy Tarnowa. Przypomnijmy, że w granicach miasta zaplanowano 56 % przebiegu trasy i za ten odcinek będzie musiał zapłacić Tarnów.

- Interpretacja ustawy jest na wprost – nie możemy finansować części, która przypada na miasto. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przygotowana jest do realizacji tej inwestycji, są zabezpieczone środki finansowe, jest zabezpieczona właściwa dokumentacja, wszystko praktycznie jest – wyjaśniał minister Andrzej Adamczyk.

Brakuje jedynie jasnej deklaracji ze strony Tarnowa o partycypacji w kosztach. Jeśli prezydent zająłby jednoznaczne stanowisko i zdecydował się na udział finansowy w inwestycji to niebawem ruszyłby przetarg. Tymczasem Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wysłała do magistratu kolejne pismo w tej sprawie. Przypomnijmy, że koszt inwestycji to nawet 520 milionów złotych, choć prognozowano, że całość zamknie się w kwocie 460 milionów złotych. O tym informował w zeszłym miesiącu tarnowski magistrat.

- Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad chce od prezydenta deklaracji pokrycia kosztów, sporych kosztów budowy tej obwodnicy – mówił  przewodniczący Rady Miejskiej w Tarnowie Jakub Kwaśny.

- Trudno powiedzieć w tej chwili, jakie to będą koszty. Ta sytuacja się zmienia i w tym momencie mówimy o kosztach szacunkowych, natomiast jakie będą koszty rzeczywiste to tak naprawdę będziemy wiedzieli dopiero jak będzie rozstrzygnięcie przetargu – tłumaczyła pod koniec kwietnia w rozmowie z nami Iwona Mikrut-Purchla, rzecznik prasowy krakowskiego oddziału GDDKiA.

Zdaniem ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, błędem jest to, że budowa wschodniej obwodnicy Tarnowa nie została wpisana w wieloletni plan finansowy miasta, bo tam - już wcześniej – można było zabezpieczyć środki na ten cel.

- Ja wiem, że jesteśmy gotowi i chcemy wybudować tę wschodnią obwodnicę Tarnowa, bo chcemy wybudować ją mieszkańcom Tarnowa i regionu i wszystkim tym, którzy pokonują tranzyt przez Tarnów od wschodniej jego strony, czy też od południa – zapewniał minister Adamczyk.

Przypomnijmy, że politycy na szczeblu krajowym uznali, że jest to na tyle ważna i potrzebna inwestycja, że jej budowa znalazła się w rządowym planie budowy 100 obwodnic.

ZOBACZ TAKŻE: Wschodnia obwodnica Tarnowa – jeśli powstanie - będzie droższa? Nadal nie ma porozumienia między magistratem a GDDKiA

Wioletta Zarębska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe