Od czerwca mieszkańcy zapłacą więcej za wodę i odprowadzanie ścieków

  • 21.05.2021, 14:09
  • Gabriela Kudła
wiecej-za-wode-i-scieki.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Najprawdopodobniej od czerwca mieszkańcy zapłacą więcej za wodę i odprowadzenie ścieków. Obecnie według taryfy cena za metr sześcienny wody i ścieków wynosi 9 zł 68 groszy. Teraz opłata ma wzrosnąć do 10 złotych 11 groszy. Taryfa ma obowiązywać do 2024 roku, według niej stawki mają zwiększać się w kolejnych latach.

- Zgodnie z zasadami, czyli z ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę, tarnowskie wodociągi w styczniu wystąpiły z wnioskiem o zatwierdzenie taryfy. Wniosek był badany przez regulatora, którym jest dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej w Krakowie. Po serii pytań dodatkowych, uściślających, po naszych odpowiedziach, z resztą dwukrotny był taki cykl tarnowski wniosek, został potwierdzony co do rzetelności i taryfa została zatwierdzona - mówi Tadeusz Rzepecki, prezes Tarnowskich Wodociągów.

Nowe stawki będą dotyczyć nie tylko mieszkańców Tarnowa.

- Stronami w postępowaniu jest 8 gmin, na których terenie ta taryfa wchodzi. Czyli miasto Tarnów, miasto Pilzno oczywiście z fragmentem,  miasto Tuchów też z fragmentem jednej miejscowości. Jeżeli chodzi o pełne gminy, to jest gmina Tarnów i gmina Skrzyszów. Po części gmina Lisia Góra, gmina Wierzchosławice i gmina Pleśna i to są praktycznie wszystkie 8 gmin, na których ta taryfa obowiązuje - dodaje Tadeusz Rzepecki.

   Zdaniem prezesa Tadeusza Rzepeckiego, nowe stawki spowodowane są przede wszystkim inflacją. 

- Ceny i koszty wszystkich materiałów i surowców w tarnowskich wodociągach rosną. Można by powiedzieć co najmniej inflacyjne, ale mamy sposoby na ograniczenie tych kosztów.  Dzięki temu mogliśmy sobie pozwolić na to, że, mimo że cena energii rośnie o kilkadziesiąt procent, to my podwyższamy nasze ceny o zaledwie kilka procent - wyjaśnia Tadeusz Rzepecki. 


Dokładny termin wejścia w życie nowych cen  jest uwarunkowany datą publikacji stawki na Biuletynie Informacji Publicznej.

Gabriela Kudła

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe