Tarnowskie placówki muzealne myślą nie tylko o przetrwaniu trudnego czasu

  • 08.05.2021, 09:25
  • malopolska.pl
Tarnowskie placówki muzealne myślą nie tylko o przetrwaniu trudnego czasu
Podczas wizyty w Tarnowie Iwona Gibas członek zarządu województwa małopolskiego sprawdziła, jak po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa funkcjonują placówki muzealne, które prowadzą działalność wystawienniczą. Odwiedziła Biuro Wystaw Artystycznych oraz Muzeum Okręgowe.

 

Jestem dumna z małopolskich instytucji kulturalnych, które skupiły się nie tylko na przetrwaniu tego trudnego czasu z obostrzeniami, ale także na jego jak najlepszym wykorzystaniu. Na remonty, ciekawe projekty, na prowadzenie działalności online. Potrafią też upowszechniać wiedzę i edukować w atrakcyjny i nowoczesny sposób. Widać to najlepiej na przykładzie tych dwóch tarnowskich placówek

- powiedziała Iwona Gibas z zarządu województwa.

Obejrzała odrestaurowany obiekt w tarnowskim Parku Strzeleckim, w którym siedzibę ma Biuro Wystaw Artystycznych. Prace modernizacyjne zabytkowego pałacyku mogły być przeprowadzone m.in. dzięki pieniądzom przekazanym przez województwo małopolskie.

Miejscowa Galeria BWA od lat prezentuje dzieła pochodzące z kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej. Oglądać je można m.in. na dworcu PKP w Tarnowie. Tamtejsza ekspozycja jest czymś więcej niż tylko zbiorem różnorodnych prac. Jest tak dobrana, by zachęcać widzów – miłośników sztuki współczesnej do szukania powiązań między oglądanymi dziełami.

Zapoznała się również z nowymi pomysłami i propozycjami na rozszerzenie działalności Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Była w uruchomionym niedawno jednym z jego nowych oddziałów - muzeum historii Tarnowa i regionu.

Funkcjonuje ono w dwóch renesansowych kamienicach, zlokalizowanych przy północnej pierzei tarnowskiego rynku i zabiera w pasjonującą, również multimedialną wyprawę po dziejach tarnowskiej ziemi.

Przygotowana w zabytkowych wnętrzach ekspozycja wprowadza zwiedzających w barwną i ciekawą historię miasta i regionu. Obejrzeć tu można m.in. cenne dokumenty pergaminowe, średniowieczne miecze, przenieść się w czasy II wojny światowej i PRL. Ciekawostką jest tramwaj, przez którego okna podejrzeć można dawny Tarnów.

malopolska.pl

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe