Trwa rekrutacja do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie

  • 07.05.2021, 18:45
  • Gabriela Kudła
nabor-do-wyzszego-seminarium-duchownego-w-tarnowie-1.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Trwa nabór do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Mężczyźni, którzy myślą o kapłaństwie muszą przejść kilkuetapową rekrutację. Na początek Seminarium zaprasza na wstępną rozmowę do rektoratu uczelni. Dla kandydatów, u których pojawiły się wątpliwości, uczelnia przygotowała projekt Melchizedek.

 -  Po ukończeniu szkoły, jeżeli już ktoś podejmuje decyzję o wstąpieniu do seminarium, to jest rekrutacja,  wszystkie informacje są na naszej stronie Seminarium Duchownego w Tarnowie, tam wypełnia się odpowiedni formularz, to jest też od razu związane z umówieniem się na wstępną rozmowę do seminarium. Przywozi się też odpowiednie dokumenty - mówi Tomasz Rąpała, ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie.

Coraz częściej decyzje o przystąpieniu do seminarium są przesuwane w czasie przez kandydatów. Alumnowie mogą też w każdym momencie zrezygnować. 

 - W trakcie seminarium podejmuje się kolejne decyzję. Na przykład każdy powrót z domu alumnów powiedzmy po wakacjach, po feriach, po świętach to jest ich też jakaś konkretna decyzja. Chociaż może dla niektórych bardzo poważna, dla innych w ogóle niezauważalna, ale jest to decyzja i to się tam zmierza do tej jednej konkretnej decyzji o przyjęciu święceń kapłańskich - dodaje ks. Tomasz Rąpała. 

Nauka w seminarium trwa 6 lat, przez ten okres klerycy nie tylko pogłębiają wiarę, ale także zdobywają wykształcenie.
 
 - Seminarium przygotowuje do pracy duszpasterskiej w parafiach, dlatego ci, którzy otrzymują święcenia prezbiteriatu, otrzymują dekret od księdza biskupa ordynariusza, to jest dekret posyłający ich do posługi w konkretnej parafii naszej diecezji - dodaje ojciec duchowny.

 Tarnowskie seminarium z myślą o maturzystach i studentach przygotowało projekt online. Jego celem jest pomoc w odkryciu swojego powołania.  

 - Projekt Melchizedek polega na tym, że młodzież w czasie kwarantanny otrzymuje 9 maili. W tych mailach są dwa filmiki - jeden dotyczący świadectwa życia kapłańskiego, natomiast w drugim filmiku jest nauczanie. Chłopcy biorą udział w takim, trzeba powiedzieć, rozeznaniu sensu życia, drogi swojego życia. Tam są też propozycje prowadzenia  życia duchownego - wyjaśnia ks. Tomasz Rąpała.

Dodajmy, Aby kandydat został przyjęty do seminarium, musi zdać egzamin wstępny. Pierwszy termin odbędzie się 5 lipca 2021 roku w gmachu seminarium, natomiast dwa miesiące później odbyć mają się egzaminy uzupełniające. Oprócz tego osoby, chcące studiować w Wyższym Seminarium  Duchownym muszą dostarczyć własne świadectwo chrztu i bierzmowania oraz świadectwo ślubu kościelnego swoich rodziców. 

Gabriela Kudła

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Przyszły ksiądz
Przyszły ksiądz 07.05.2021, 23:09
Jako młody pedofil to chyba mam szanse? Czy lepiej tego na razie nie zgłaszać, bo składam podanie?
Dobra Rada
Dobra Rada 21.05.2021, 17:33
Jako mlody pedofil, to powinienes zglosic sie do odpowiedniego lekarza nie do Seminarium.

Pozostałe