Tarnów. Rusza kurs prawa jazdy w języku migowym

  • 30.04.2021, 16:38
  • Natalia Tryba
kurs-migowy-na-prawo-jazdy.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom osób głuchoniemych z regionu tarnowskiego Fundacja Pomagamy Głuchym zapewni kursantom bezpłatną pomoc tłumacza języka migowego. Wszystko po to, by wyrównywać szanse. Dotychczas taka pomoc była kierowana do osób młodych - po raz pierwszy skorzystają też osoby starsze.

- Kurs jest dedykowany dla osób posługujących się językiem migowym dlatego, że mają trudności w szkołach nauki jazdy. Instruktorzy nie są do tego wyszkoleni - przynajmniej w naszym mieście Tarnowie. Znając mój poziom języka migowego zwrócili się do mnie, czy mógłbym to dla nich przetłumaczyć - wyjaśnia ks. Damian Migacz- diecezjalny duszpasterz niesłyszących i kierowców. 

Księdza Damiana Migacza nie trzeba było długo namawiać. Jako duszpasterz niesłyszących i kierowców wiedział, że musi pomóc.

- Weszliśmy we współpracę tym razem ze szkołą Auto Lex - prezes zgodził się na taki kurs. Będą do tego zaangażowani specjalnie wyszkoleni pracownicy, którzy w czasie jazdy, razem z tymi osobami niesłyszącymi będą musiały zwracać uwagę jak się komunikować, tak aby czuli się komfortowo, bezpiecznie i żeby zareagowali odpowiednio na warunki ruchu drogowego, w których się znajdą  - mówi ks. Damian Migacz.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Jeszcze 10 lat temu prawo polskie zabraniało osobom niesłyszącym prowadzenia tirów, czyli zdobywania prawa jazdy na kategorię C. To jednak się zmieniło. Kategoria B jest dostępna od około 20 lat. Argumentem zakazującym prowadzenia pojazdów było to, że takie osoby nie usłyszą na przykład jadących pojazdów uprzywilejowanych. 

- Ale co ciekawe - te osoby, nawet kiedy mają obowiązek nosić aparat, zwracają uwagę wzrokowo. Tzn. rozglądają się wszędzie, oceniają sytuację, więc na pewno są lepszymi kierowcami. Ja nie znam, a siedzę w tym środowisku już kilka lat, nie znam osoby niesłyszącej, która spowodowałaby kolizję. Zawsze są ostrożni. To jest ta główna zasada - ograniczonego zaufania -  mówi ks. Damian Migacz- diecezjalny duszpasterz niesłyszących i kierowców. 

Zajęcia dla osób niesłyszących, które wyraziły zainteresowanie uczestnictwem w kursie przygotowującym do posiadania prawa jazdy, rozpoczną się po weekendzie majowym. Jest już pierwsza, piętnastoosobowa grupa, która weźmie w nich udział. Zdaniem ks. Damiana to całkiem spora grupa biorąc pod uwagę stawiane wyzwanie. Duszpasterstwo niesłyszących uruchomiło wsparcie bezpłatnie - kursanci zapłacą jedynie stawki wymagane przez szkołę jazdy. 
 

Natalia Tryba

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe