Poseł Kaczmarczyk interpeluje w obronie finansów rolników. W Małopolsce pojawił się problem bardzo krótkich naborów na dotacje do ubezpieczeń

  • 28.04.2021, 15:54
  • Wioletta Zarębska
posel-kaczmartyk-interpeluje-w-obronie-finansow-rolnikow-w-malopolsce-pojawil-sie-problem-bardzo-ktortkich-naborow-na-dotacje-do-ubezpieczen.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Bardzo krótkie terminy naborów na dotowane ubezpieczenia upraw rolniczych stały się przedmiotem zainteresowania posła Norberta Kaczmarczyka, który w tej sprawie wystosował interpelację do ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Chodzi o sytuację, w której niektóre firmy ubezpieczeniowe otworzyły takie nabory tylko na czas 15 minut.

- Doszły mnie informacje – i od rolników i od kilku firm ubezpieczeniowych - i te sytuacje nie były dokładnie takie same. Były krótkie nabory w firmie X, natomiast w firmie Y - dwa, trzy takie nabory, też bardzo krótkie i też nie wszyscy rolnicy reprezentowani przez firmę skorzystali – opisywał problem poseł Norbert Kaczmarczyk.

Wcześniej nie dochodziło do tego typu sytuacji – wyjaśnia poseł Kaczmarczyk.

- W tym roku zdarzyła się ta sytuacja. Interpelacja powstała dzień po tym zdarzeniu, dlatego to był apel od rolników z terenu województwa małopolskiego, ale również od agentów firm ubezpieczeniowych. Starałem się sprawdzić u innych źródeł czy tak było, czy sytuacje były podobne – wyjaśniał poseł Norbert Kaczmarczyk.

Tak krótki termin naboru na dotowane sprawił, że wielu rolników może okazać się stratnych. Poseł Kaczmarczyk wyjaśnia, jak działają tego typu ubezpieczenia.

- Na sto złotych to jest 60 %, czyli 60 złotych mamy od państwa, 40 złotych płacimy sami – to w dużym uproszczeniu. Natomiast jeden z rolników, który dzwonił mówił, że stracił na tym, że nie trafił w okienko 12 tysięcy złotych. To wcale nie są kwoty największe. To są kwoty tak naprawdę średnie, są i kwoty w dziesiątkach tysięcy i setkach tysięcy – opisywał skalę problemu poseł Norbert Kaczmarczyk.

Zdaniem posła Kaczmarczyka w obecnej sytuacji pandemicznej bardzo krótkie nabory na dotacje do ubezpieczeń upraw rolnych mogą spowodować pogłębienie się kryzysowej sytuacji w tym sektorze polskiej gospodarki. Sporo rolników – jeśli sprawa nie zostanie wyjaśniona – będzie musiało zdecydować czy ubezpieczać uprawy, czy liczyć na to, że nie dotknie ich żadna klęska żywiołowa.

Wioletta Zarębska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe