Zmniejszono liczbę łóżek covidowych w szpitalu im. św. Łukasza w Tarnowie

  • 27.04.2021, 17:59
  • Gabriela Kudła
stabilizuje-sie-sytuacja-w-szpitalu-wojewodzkim.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Znacznie zmniejszyła się liczba pacjentów z COVID-19, którzy wymagają hospitalizacji w Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie. Z uwagi na to szpital zdecydował się zmniejszyć liczbę łóżek covidowych. Do tej pory dla osób zakażonych koronawirusem w szpitalu przeznaczonych było 165 łóżek, od 20 kwietnia zostało ich 129.

-  W tym momencie na oddziałach tak zwanych covidowych przebywa 67 pacjentów, są to te łóżka tak zwane podstawowe, natomiast około 20 pacjentów musi być wspieranych albo respiratorem, albo tak zwaną terapią high flow, czyli wysokoprzepływową tlenem. Również dalej jest sporo tych osób, które wymagają takiej pomocy specjalistycznej - mówi Damian Mika, rzecznik prasowy Szpitala im. św. Łukasza w Tarnowie.

Zmniejszona liczba łóżek przeznaczonych na oddziały covidowe, to dobra wiadomość dla pacjentów, którzy w najbliższym czasie mają planowaną hospitalizacje.

-  Kolejne łóżka nie będą czekały w gotowości na pacjentów covidowych, tylko będą mogły być po prostu wykorzystane dla pacjentów, którzy takiej pomocy potrzebują, a nie są zakażeni COVID-19 - dodaje Damian Mika. 

Przypomnijmy, że w marcu ubiegłego roku z uwagi na rosnącą liczbą zakażeń w regionie szpital przekształcił oddział ortopedii, wewnętrzny a później chirurgii na oddziały tak zwane covidowe. Spadek liczby osób hospitalizowanych w związku z COVID-19 może sprawić, że oddziały zostaną ponownie otwarte.

Cały czas również na SOR, tam, gdzie trafiają pacjenci, ponieważ Szpitalny Oddział Ratunkowy  pracuje normalnie, również przyjmuje pacjentów przywożonych przez zespoły pogotowia czy rodziny. Tam cały czas mamy 8 łóżek, one są wliczone w całą liczbę łóżek covidowych, natomiast są przeznaczone dla osób z podejrzeniem COVID. Czyli dopóki nie będzie wyniku testu - mówi Damian Mika. 

Do szpitala powoli powracają  planowe zabiegi, a każdy pacjent przed przyjęciem na oddział ma wykonywany test na obecność koronawirusa.

Oczywiście w miarę możliwości te zabiegi się odbywają. Te najpilniejsze oczywiście muszą się odbyć. Przykładem są te zabiegi, które wykonywane są przez neurochirurgów, kardiologów, czy też innowacyjne tak naprawdę ratujące życie. Tak naprawdę zabiegi wykonywane są cały czas. Cały czas w szpitalu działa SOR, rocznie trafia tu do nas 45 tysięcy osób w różnych stanach - dodaje Damian Mika. 

Dodajmy, że według  danych na dzień 27 kwietnia tylko ostatniej doby odnotowano w Tarnowie 11 nowych osób zakażonych SARS-CoV-2. Od początku pandemii wśród mieszkańców miasta stwierdzono 7057 przypadków. 
 

Gabriela Kudła

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe