Kolejne miliony z rządu na remont mostu w Ostrowie

  • 22.04.2021, 11:31
  • Wioletta Zarębska
kolejne-miliony-z-rzadu-na-remont-mostu-w-ostrowie.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
To już pewne! Jest rządowe dofinansowanie na II etap remontu mostu na Dunajcu w Ostrowie. Premier Mateusz Morawiecki w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg przyznał dla powiatu tarnowskiego na ten cel około 12 milionów złotych.

- W tym roku otrzymamy kwotę około 12 milionów złotych. Jest to kwota bardzo satysfakcjonująca, dlatego że to jest praktycznie prawie połowa całkowitych kosztów remontu tego mostu – mówił starosta tarnowski Roman Łucarz.

- Droga do tego finansowania była bardzo długa, bo przynajmniej od roku – półtora o tym rozmawiamy. Były różne możliwości, jednak pan starosta cały czas dążył do tego, żeby to był nowy most, żeby w pełni mógł służyć przez wiele lat wszystkim mieszkańcom – dodawała posłanka Anna Pieczarka, która aktywnie zabiegała o rządowe wsparcie tej inwestycji.

Obecnie Starostwo Powiatowe w Tarnowie jest na etapie weryfikowania ostatnich dokumentów firmy, która wygrała przetarg na wykonanie II etapu remontu mostu. Decyzja o przyznaniu rządowego dofinansowania sprawia, że umowa z wykonawcą będzie mogła zostać wkrótce podpisana. Później zaczną się prace budowlane.

- Na dzień dzisiejszy zakończenie tej inwestycji, tego drugiego etapu remontu mostu w Ostrowie, na marzec przyszłego roku, oddanie jej całkowicie do użytku łącznie z przeniesieniem kanalizacji gminy Wierzchosławice jest bardzo, bardzo mocno realne – zapewniał starosta tarnowski.

II etap remontu ma kosztować 27,5 miliona złotych. Przypomnijmy, że powiat tarnowski na tę inwestycję chciał pozyskać 80 % rządowego dofinansowania w perspektywie trzech lat.

- W przyszłym roku chcemy pozostałe środki pozyskać. To jest około 8 milionów złotych. Jest to bardzo realne, dlatego że w tym trzyletnim planie mieliśmy 7 milionów złotych – mówił starosta Roman Łucarz.

- Mam zapewnienia z kancelarii pana premiera Mateusza Morawieckiego, że uda się to zrobić i będzie zgoda w cyklu dwuletnim. Więc kolejne dofinansowanie – to ostatnie, takie już na finiszu, miałoby miejsce w przyszłym roku – dodaje posłanka Anna Pieczarka.

Z takiego obrotu sprawy cieszy się wicestarosta tarnowski Jacek Hudyma, który jest równocześnie mieszkańcem gminy Wierzchosławice.

- Rok 2019, listopad to zamknięcie tego mostu było dla mnie ogromnie trudny i te półtora roku, które do tego drugiego etapu remontu mostu upłynęło było naprawdę trudne. Ale wiecie, dlaczego była taka sytuacja, dlaczego to się stało. Nie chcemy wracać do historii idziemy do przodu. Ważne, że to dofinansowanie mamy na remont II etapu – dodawał Jacek Hudyma, wicestarosta tarnowski.

Według wyliczeń Starostwa Powiatowego w Tarnowie remont mostu w Ostrowie będzie kosztował około 35 milionów złotych. To mniej niż zakładał kosztorys, bo pierwotnie urzędnicy oszacowali, że ta inwestycja pochłonie 39 milionów złotych. Dodajmy, że most powinien być przejezdny już końcem tego roku, a w marcu 2022 roku dobiegną końca ostatnie prace.

Z kolei równolegle toczy się druga ważna inwestycja w tym regionie – budowa łącznika autostradowego również z obiektem mostowym. Ten łącznik autostrady A4 i Mościc ma być gotowy do połowy 2023 roku.

Wioletta Zarębska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
podatnik
podatnik 02.05.2021, 11:17
Dwa pełnowymiarowe i w zasadzie nowe mosty obok siebie.... Rozrzutność to, czy cos więcej? Nie powiem co, żeby nie urazić władzy. A przecież można było na filarach starego mostu zrobić kładkę pieszo rowerową i równocześnie budować nowy most. Oszczędność w granicach 30 milionów, a ostateczny rezultat taki sam.
Tarnowska.tv
Tarnowska.tv 02.05.2021, 16:18
Tutaj starosta odpowiada na postawione w komentarzu pytanie...
https://www.tarnowska.tv/wiado…
podatnik
podatnik 03.05.2021, 20:54
Ta odpowiedź, to żadna odpowiedź. Do błędów, zwłaszcza finansowych, trudno się przyznać.

Pozostałe