Leczenie postcovidowe będzie możliwe w Uzdrowisku "Kopalnia Soli Wieliczka"

  • 21.04.2021, 16:32
  • Wioletta Zarębska
leczenie-postcovidowe-bedzie-mozliwe-w-uzdrowisku-kopalnia-soli-wieliczka.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Wieliczka może stać się miejscem rehabilitacji pacjentów, którzy cierpią na dolegliwości postcovidowe. Leczenie miałoby się odbywać w uzdrowisku działającym na terenie kopalni soli. O to by w tym miejscu była szansa na stworzenie takich turnusów zabiegała posłanka Urszula Rusecka.

- Napisałam interpelację do ministra zdrowia o możliwości włączenia Uzdrowiska Kopalni Soli Wieliczka do tego, aby mogła to być jednostka, instytucja, która będzie leczyć ozdrowieńców – mówiła posłanka Urszula Rusecka.

Aby skorzystać z takiej bezpłatnej rehabilitacji wystarczy skierowanie od lekarza. Podziemny turnus najprawdopodobniej będzie trwał dwa tygodnie. Uzdrowisko w Wieliczce - na tle innych tego typu miejsc – mają wyróżniać naturalne walory.

- Wieliczka jest od lat wiodącym punktem, jeżeli chodzi o rehabilitację pulmonologiczną. Są tutaj odpowiedni specjaliści, a kopalnia, uzdrowisko znane jest z niepowtarzalnego mikroklimatu i tych walorów leczniczych – dodawała posłanka z Wieliczki.

Leczenie pacjentów postcovidowych w Wieliczce powinno ruszyć w maju. Ma to być remedium na coraz częściej pojawiające się powikłania po przebyciu koronawirusa.

- Wiemy już w tej chwili na podstawie badań klinicznych, że pacjenci niezależnie od przebiegu choroby – czy to był lekki, czy ciężki – borykają się oni przez wiele miesięcy z różnymi problemami. To są problemy związane z wydolnością oddechową, ogólną wydolnością organizmu, ale to są też problemy związane np. Z układem krążenia czy układem ruchu – wymieniała posłanka Józefa Szczurek-Żelazko.

Zanim jednak trafią tu pierwsi pocovidowi pacjenci muszą być dopełnione wszystkie formalności, w tym te związane z podpisaniem umów z Narodowym Funduszem Zdrowia.

- Narodowy Fundusz Zdrowia ogłasza nabór podmiotów leczniczych, które prowadzą już rehabilitację. Nabór podmiotów chętnych do realizacji tej rehabilitacji postcovidowej. W tej chwili jesteśmy na etapie kiedy zgłaszają się szpitale i sanatoria. Lada moment zostanie opublikowane zarządzenie, które będzie określało kryteria, jakie muszą spełniać podmioty, które prowadzą rehabilitację w warunkach ambulatoryjnych i domowych – wyjaśniała posłanka Józefa Szczurek-Żelazko.

Dopiero wtedy lekarze będą mogli wystawiać skierowania na turnus rehabilitacyjny do Wieliczki. Jednak to nie jedyny pomysł wykorzystania uzdrowiska w walce z koronawirusem. Od 1 maja rusza tu punkt szczepień.

- Bardzo jestem z tego zadowolona, że uzdrowisko jako jeden z dwóch punktów w Wieliczce uzyskały zgodę na to, a by móc być tym miejscem, gdzie mieszkańcy będą mogli się szczepić – dodawała posłanka Urszula Rusecka.

Z kolei z leczenia postcovidowego w uzdrowisku będą mogli skorzystać nie tylko pacjenci z regionu, ale też z całej Polski. Ma to pomóc w utrzymaniu miejsc pracy w mieście oraz rozsławić dotychczas znaną głównie jako atrakcję turystyczną – kopalnię soli w Wieliczce.

Wioletta Zarębska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe