Dzwoniąc na 998 połączysz się z 112

  • 20.04.2021, 13:36
  • Daria Kurczab
112-1.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Od 20 kwietnia rozpoczął się proces przełączania numeru alarmowego 998 do Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Mieszkańcy Małopolski, dzwoniąc pod ten numer, usłyszą komunikat: „Numer alarmowy 112, proszę czekać na zgłoszenie się operatora”. Jak zapewnia wojewoda małopolski Łukasz Kmita ochrona życia i zdrowia wymaga natychmiastowej interwencji i dzięki podjętym działaniom jej zapewnienie będzie jeszcze sprawniejsze.

- Ten sposób zadysponowania konkretnej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nie będzie wydłużony. Ten proces będzie tak jak do tej pory szybki i sprawny. Wobec powyższego dla potencjalnego mieszkańca małopolski, który chce wezwać pomoc, tak naprawdę niewiele się zmieni, oprócz tego, że to wojewoda w województwie będzie odpowiadał za cały ten proces centrum zawiadamiania ratunkowego. Myślę, że ta zmiana jest korzystna także pod kątem szybkości uruchamiania poszczególnych służb - mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.  
 

Jak informuje małopolski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Piotr Filipek, Małopolska jest czwartym województwem, które dokonuje przełączenia numeru alarmowego 998 do CPR.

 - Współpracujemy ściśle z pracownikami CPR-u. Nasi instruktorzy, nasi dyżurni, którzy do tej pory odbierali numer 998, dokonali wymiany tych doświadczeń w ramach wspólnego szkolenia. Również od przyszłego tygodnia rozpoczynamy wspólne służby w CPR, żeby podzielić się tymi spostrzeżeniami i doświadczeniem z lat ubiegłych - małopolski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Piotr Filipek

Dla osób chcących powiadomić o konieczności interwencji Państwowej Straży Pożarnej nie będzie miało więc znaczenia, który numer wybiorą: 998 czy 112. 

- Z punktu widzenia  obywatela zmieni się tylko miejsce przyjmowania zgłoszeń. Każdy obywatel dodzwoni się do CPR - dodaje kierownik krakowskiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego Łukasz Bombała.
Zmiany te wprowadzane są, aby wszystkie elementy systemu powiadamiania ratunkowego były ze sobą połączone, bo dzięki temu będzie łatwiej je
monitorować i nimi zarządzać.

 

 

 

 

Daria Kurczab

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe