Tarnów dostał 0 zł w trzecim rozdaniu rządowych dotacji

  • 08.04.2021, 13:44
  • Wioletta Zarębska
tarnow-dostal-0-zl-w-trzecim-rozdaniu-rzadowych-dotacji.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Remont Stadionu Miejskiego, rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 9 czy Stworzenie Centrum Usług Wspólnych to projekty, na które miasto Tarnów starało się pozyskać środki w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Po ogłoszeniu beneficjentów programu sieć obiegły grafiki z wizerunkiem premiera Morawieckiego i napisem: "Z III Funduszu Inwestycji Lokalnych MIASTO TARNÓW dostało 0 zł". Zdaniem Jakuba Kwaśnego pieniądze zostały rozdzielone według klucza partyjnego.

- Tarnów został pominięty z prostego względu – dostali ci, którzy mieli dostać, czyli te samorządy, które bardziej sympatyzują z Prawem i Sprawiedliwością, albo wprost wójtowie czy burmistrzowie są członkami Prawa i Sprawiedliwości – komentował Jakub Kwaśny, przewodniczący Rady Miejskiej w Tarnowie.

- Ta krytyka nie odpowiada faktom, że akurat przypadku Tarnowa tak jest – to podnosi to pan prezydent, natomiast mamy przykłady czy to powiatów, czy gmin, które otrzymały środki, a włodarze tych ośrodków nie są specjalnie sympatyzujący z rządem z Prawa i Sprawiedliwości – tłumaczył Ryszard Pagacz, II wicewojewoda małopolski.

Odpierał te zarzuty pochodzący z Tarnowa wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, w trakcie konferencji prasowej, podczas której ogłoszono wyniki III rozdania środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Obecny na spotkaniu z mediami jeden z posłów mówił:

- Pragnę przypomnieć, że w pierwszej transzy miasto Tarnów otrzymało prawie 10 milionów złotych, również tutaj była konferencja prasowa organizowana kilka miesięcy temu – odpowiadał Wiesław Krajewski, poseł na sejm RP.

Z kolei Jakub Kwaśny odpowiada, że w I rozdaniu brano pod uwagę inne kryteria, które później usunięto.

Jednak warto wziąć pod uwagę, że Tarnów nie tylko w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych dwukrotnie nie otrzymał wsparcia. Również wiele wniosków o dofinansowanie, które były wysyłane do rządu, nie zostały rozpatrzone pozytywnie. Przykładem mogłaby być choćby Arena Jaskółka Tarnów, którą miasto ostatecznie wybudowało za pieniądze z własnej kasy. O powody mogące mieć wpływ na taki stan rzeczy pytamy przewodniczącego Rady Miejskiej.

- Tu też w grę wchodzą kwestie ambicjonalne, kwestie związane z typem osobowości. Ja jednak sugerowałbym częściej poszczególnym włodarzom, parlamentarzystom spotykać się. Również prezydentowi, żeby bardziej jednoczył, może mniej konfrontacyjne, ale jednak starał się z posłami rozmawiać, mobilizować ich do pracy na rzecz Tarnowa – mówił Jakub Kwaśny, przewodniczący Rady Miejskiej w Tarnowie.

Czy w przyszłości Tarnowowi uda się otrzymać środki na potrzebne w mieście inwestycje? To pokaże czas. Wojewoda małopolski nie wyklucza takiej możliwości. Jednak wydaje się, że oprócz wysłania wniosku potrzebny jest też skuteczny lobbing o te środki w Warszawie.

Wioletta Zarębska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Małopolska
Małopolska 08.04.2021, 17:57
Tarnowianie !!!!! Kiedy u was będzie spalarnia ????? Może zapytajcie Ciepielę ???? Myślę że Grupa Azoty wybuduje szybciej

Pozostałe