Tworzą archiwum dawnych Mościc, by wspomnieć najciekawsze historie życia codziennego

  • 07.04.2021, 14:14
  • Natalia Tryba
csm.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Archiwum życia codziennego. Tak nazwano projekt realizowany przez Centrum Sztuki Mościce -skierowany do dawnych i obecnych mieszkańców tej dzielnicy. Wszystko po to, by odtworzyć wspomnienia i zaprezentować Mościce kolejnym pokoleniom.

- Powód jest dwojaki. Pierwszy temat to 50-lecie istnienia tego budynku, w którym jesteśmy. 50 lat temu, na początku czerwca, został oddany i przekazany do użytku ten budynek. Zbieramy różne dokumenty, informacje i zdjęcia, które dokumentowałyby albo ten czas samego wydarzenia - otwarcia, lub wszystko to, co nastąpiło przez kolejne 50 lat - mówi Anna Banach. 

Drugi powód to 91 rocznica urodzin Mościc - z tej okazji poszukiwane są dawne zdjęcia i opowieści dotyczące mieszkańców, wydarzeń i życia codziennego.

- Chcemy zrobić taką sentymentalną podróż dla wszystkich mieszkańców Mościc, dla tych, którzy się tu urodzili, wychowali. Chcemy też przybliżyć fenomen Mościc od samego początku tworzenia dzielnicy wraz z Zakładami Azotowymi - dodaje Anna Banach.

Pierwsze informacje i zdjęcia spływają do Centrum Sztuki Mościce. Mieszkańcy dzielą się swoimi historiami.

- Powiem Państwu, że jestem już po kilku takich spotkaniach i to są takie perełki, bo każdy opowiada ze swojej perspektywy. W tym miejscu, gdzie teraz jest stadion, ktoś np. mieszkał - wychowywał się. O tym na przykład nie wiedzieliśmy. Rola i miejsca, które spełniają teraz inne funkcje do odegrania - parę lat temu, paręnaście lat temu miały inną.

Ciekawostki mogą zaskoczyć zarówno mieszkańców, jak i pasjonatów historii. Wszystkie, zebrane informacje przybiorą m.in. formę wystawy, ale także nowoczesnych publikacji. Zdjęcia i opowieści można oddawać bezpośrednio w Centrum Sztuki Mościce, ale również wypełniając formularz online.

 

Natalia Tryba

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Pan Piotr
Pan Piotr 07.04.2021, 21:43
Bardzo ciekawa inicjatywa. Myślę, że istnieje duże grono osób-mieszkańców Tarnowa, które nie znają historii miasta. Sam jestem bardzo ciekawy czego nowego o moim-naszym wspaniałym mieście się dowiem. ;)

Pozostałe