KOC w Porodówkach Nowej Generacji w Centrum Zdrowia Tuchów

  • 02.04.2021, 09:22
  • Źródło: Centrum Zdrowia Tuchów
KOC w Porodówkach Nowej Generacji w Centrum Zdrowia Tuchów
Centrum Zdrowia Tuchów i Centrum Zdrowia Dąbrowa Tarnowska roztocza nad paniami przy nadziei specjalny program opieki. KOC to kompleksowa opieka medyczna nad kobietą w okresie ciąży, porodu, połogu oraz jej nowo narodzonym dzieckiem. W ramach umowy z NFZ jego realizację rozpoczęły Porodówki Nowej Generacji w Tuchowie i Dąbrowie Tarnowskiej.

Jak informowaliśmy obie Porodówki Nowej Generacji zostały wcześniej gruntownie wyremontowane. Teraz warunki socjalne i rosnące kompetencje personelu uzupełnia jeszcze dodatkowy program, gwarantujący kompleksowość opieki. Pacjentka może przystąpić do niego na każdym etapie ciąży. Prócz jej prowadzenia uzyskuje także poradnictwo ambulatoryjne i bezpośredni, kontakt do położnej. Ponadto program zapewnia pomoc w przygotowaniu planu porodu i gwarantuje możliwość zapoznania się z oddziałem oraz salą porodową. Podczas porodu przyszła mama ma zagwarantowany swobodny, całodobowy dostęp do znieczulenia zewnątrzoponowego, a także niefarmakologicznych metod łagodzenia bólu. Ponadto może skorzystać ze wsparcia w opiece nad noworodkiem oraz z porad dotyczących laktacji i diety. Może też skorzystać z pomocy w okresie połogu. Dodajmy, że doświadczenia w zakresie opieki perinatalnej Centrum Zdrowia Tuchów gromadzi także w związku z realizacją innowacyjnego programu Dobry początek, opartego na bezpłatnych, nieinwazyjnych badań prenatalnych dla pań w ciąży, które mieszkają w powiatach: tarnowskim, dąbrowskim, brzeskim, gorlickim i w samym Tarnowie.

Warunkiem przystąpienia Pacjentki do programu jest podpisanie przez nią formularza koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży na II poziomie opieki perinatalnej. Pani wyrażająca chęć uczestnictwa w programie nie ponosi żadnych kosztów związanych z jego realizacją.

Przypomnijmy, że trakty porodowe zarówno w Tuchowie, jak i w Dąbrowie spełniają standardy europejskie. Porodówki mają zapewnione sale do cięć cesarskich oraz porodów rodzinnych, a także pokoje przed- i poporodowe. Oddziały zostały zmodernizowane i wyposażone w specjalistyczny sprzęt do ratowania zdrowia noworodków. To respiratory do nieinwazyjnego wspomagania oddechu noworodków i wcześniaków, kardiomonitory do stałego monitorowania pracy serca, nowoczesne inkubatory, pompy infuzyjne i lampy do fototerapii.

Obie porodówki posiadają tak zwany drugi stopnień referencyjności, co oznacza zabezpieczenie kobiet w ciąży zagrożonej oraz intensywną opiekę nad wcześniakami i noworodkami. W przypadku poważniejszych patologii ciąży specjalistyczną pomoc Pacjentkom gwarantuje umowa z krakowskim Szpitalem Uniwersyteckim, zaopatrującym ciąże wysoko zagrożone. Oddziały obu porodówek zorganizowany są w systemie rooming-in, zapewniającym stały kontakt matki z dzieckiem w kameralnych, głównie dwuosobowych salach, wyposażonych w łazienki. Rodzice od razu po porodzie mają możliwość przytulania dziecka w kontakcie„skóra do skóry”. Założenia KOC są na bieżąco dostosowywane do rygorów sanitarnych, związanych z pandemią

Źródło: Centrum Zdrowia Tuchów

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe