Piece garncarskie, ceramika i narzędzia z III wieku. W gminie Szczurowa dokonano archeologicznego odkrycia na skalę Europy

  • 01.04.2021, 19:15
  • Natalia Tryba
wykopaliska-gotowe.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Na terenie gminy Szczurowa a dokładniej w sołectwie Wrzępia przeprowadzona została ekspedycja związana z badaniem największego znanego w Polsce centrum produkcji garncarskiej. Archeolodzy zebrali sporo materiału: głównie fragmenty ceramiki, narzędzie kamienne, i próbki przepalonych węgli drzewnych. Według badaczy jest to wyjątkowo ciekawe znalezisko.

Archeolodzy, którzy pracowali na terenie gminy – są pewni, że znalezione naczynia produkowane były za pomocą koła garncarskiego

Obecność tak dużej liczby pieców wskazuje na to, że było to stanowisko użytkowane długotrwale.

Odnalezione piece datuje się ramowo na czas od końca II w. do początu V wieku naszej ery. W ten sposób datuje się wszystkie piece garncarskie. Wypalana była w nich ceramikę, którą datuje się podobnie. Takie znalezisko - jest dla gminy Szczurowa - kolejną możliwością na promowanie lokalnej historii nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie.

Trwające badania pozwoliły na sprawdzenie dwóch z ponad stu pieców, które znajdują się na terenie gminy. Archeolodzy zapewniają, że planują już kolejne działania, by zdobyć jak najwięcej cennych informacji.


fot. Arkadiusz Wąs

Natalia Tryba

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe