Tarnów. Awantura o kobiece nazwy ulic trwa

  • 30.03.2021, 16:32
  • Wioletta Zarębska
tarnow-awantura-o-kobiece-nazwy-ulic-trwa.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Autorytaryzm, wprowadzanie chaosu i zamętu, bylejakość w nazywaniu ulic, miejsc, skwerów w Tarnowie – to zarzuty postawione przewodniczącemu rady miejskiej przez radną Annę Krakowską. Jakub Kwaśny określił wystąpienie przedstawicielki klubu Prawa i Sprawiedliwości jako niezasadne i polityczne. Przyczynkiem tej wymiany zdań była dyskusja, która pojawiła się już na komisji ds. nazewnictwa.

- W jaki sposób dobierano nazwiska tych kobiet, to pozostanie tajemnicą pana Jakuba Kwaśnego. W tym wyszukaniu nazw jest zdumiewająca chaotyczność i to, co jest zdecydowanie niebezpieczne, to chaos, który pan wprowadza, chaos, który przekłada się na reagowanie mieszkańców – mówiła w trakcie sesji radna Anna Krakowska.

Dyskusja o nazewnictwie ulic w Tarnowie, to kolejny zwrot ku protestom przeciwko przyjętej niedawno uchwale ustanawiającej rok 2021 – rokiem kobiet.

- Myślę, że na pewno części z państwa, a może wszystkich dotarł list protestacyjny dr Marii Żychowskiej, dotarły wypowiedzi stowarzyszenia Pro Patria Semper, dotarły wypowiedzi Stowarzyszenia Rodzin Byłych Więźniarek w Ravensbruck. To są protesty bardzo ostre z prośbą o wycofywanie konkretnych nazwisk – informowała radna Krakowska.

Wyjaśnijmy, że komisja ds. nazewnictwa zdecydowała, że prawie 30 nowych ulic, miejsc i placów w Tarnowie zostanie nazwanych na cześć zasłużonych kobiet.

- Panie przewodniczący, pan w komisji ds. Nazewnictwa przegłosował sprawę ronda Praw Kobiet. Jeżeli pan sprawą się naprawdę interesuje, to pan wie, że jest to akcja polityczna, a rada nie jest ciałem politycznym – oburzała się radna Anna Krakowska.

Do wystąpienia radnej Krakowskiej odniósł się przewodniczący rady – Jakub Kwaśny.

- Wystąpienia pani radnej Krakowskiej – proszę wybaczyć, ale uważam za niezasadne i typowo polityczne. Autorytaryzm, który mi pani zarzuca, też jest, powiedziałbym bardzo mocno na wyrost, ponieważ przypominam, że komisja prawie jednogłośnie podjęła decyzję o tym, żeby podtrzymać stanowisko z poprzedniej kadencji. Mieliście państwo większość, mogliście nazywać, co chcieliście i tak w większości było – odpowiadał przewodniczący Rady Miejskiej w Tarnowie.

Dyskusję tę skomentował też radny Marek Ciesielczyk.

- Mam takie pytanie do największego klubu w radzie, do tego 23-osobowego klubu, który stworzył swego rodzaju parasol ochronny nad prezydentem Ciepielą, czy podobnie będzie się zachowywał w stosunku do pana Jakuba Kwaśnego? Jeżeli pani radna Anna Krakowska jest drugą radną po mnie, która ma negatywny stosunek do wypełniania obowiązków przez pana Kwaśnego – proponuję, jeżeli po dwóch tygodniach taki wniosek nie wpłynie, to ja złożę taki wniosek o odwołanie pana Kwaśnego. Zobaczymy, ilu tym razem radnych go podpisze – mówił radny Ciesielczyk.

Przypomnijmy, że radni Rady Miejskiej w Tarnowie zdecydowali, że 2021 będzie rokiem kobiet już w grudniu 2020 roku. Inicjatorami byli przedstawiciele klubu Koalicji Obywatelskiej. Kontrowersje wokół tego tematu wywołał facebookowy wpis przewodniczącego rady miejskiej dotyczący tej uchwały opatrzony znakiem błyskawicy. Zdaniem niektórych nawiązuje on do odbywających się w ubiegłym roku "Strajków Kobiet".

Wioletta Zarębska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe