Tarnów. Światła zgasły. Radni uznali, że prezydent nie powinien w ten sposób protestować wobec działań rządu

  • 26.03.2021, 12:54
  • Wioletta Zarębska
tarnow-swiatla-nie-powinny-zgasnac-radni-uznali-ze-prezydent-nie-powinien-w-ten-sposob-protestowac-wobec-dzialan-rzadu.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Pierwszego grudnia ubiegłego roku na ulicach Spokojnej i Elektrycznej w Tarnowie na znak protestu zgasły światła. Decyzją prezydenta miasta latarnie uliczne zostały wyłączone między godziną 17.00 a 18.00. W ten sposób Tarnów miał zamanifestować brak zgody na rządowe weto w sprawie proponowanego budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027 i zmianom w podziale wpływów podatkowych. Taka decyzja włodarza Romana Ciepieli nie wszystkim się spodobała, radny Marek Ciesielczyk złożył w tej sprawie skargę.

- Pan nie miał prawa w imieniu wszystkich mieszkańców podjąć takiej decyzji, ponieważ mieszkańcy – podejrzewam – gdybyśmy przeprowadzili badanie, to wyszłoby, że większość mieszkańców nie podziela pana zdania. Nie chodzi mi o sam fakt decyzji rządu, tylko formy protestu – mówił do prezydenta Romana Ciepieli w trakcie sesji radny Marek Ciesielczyk.

Z postępowaniem prezydenta nie zgodziła się też radna Anna Krakowska.

- Problem nie polegał na tym, że pan podjął tę decyzję, bo w określonych sytuacjach, np. sytuacji zagrożenia, w sytuacji jakiegoś zbliżającego się nieszczęścia, jakiegoś problemu ma pan absolutnie prawo podejmować decyzje w ochronie mieszkańców – co do tego nie mam wątpliwości, ale pan oświadczył, że czyni to pan np. w moim imieniu – oburzała się radna Anna Krakowska.

Odmienne zdanie miał przewodniczący Rady Miejskiej w Tarnowie, Jakub Kwaśny.

- Osobiście uważam, że skarga jest bezzasadna. Prezydent wziął udział w akcji, tak samo jak włączamy, wyłączamy światła z różnych wydarzeń, upamiętniamy, czy symbolicznie jakiś gest wykonujemy, żeby wpisać się w działania ogólnopolskie i takie działania są normalne – mówił Jakub Kwaśny, przewodniczący Rady Miejskiej w Tarnowie.

Skargę pozytywnie rozpatrzyła Komisja Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miejskiej. Później na ten temat debatowano na sesji. Głos w sprawie zabrał też prezydent Ciepiela.

- Jeżeli państwo uważacie, że postąpiłem niesłusznie, to ja nie będę w tej sprawie podzielał państwa poglądu i uważam, że należało zaprotestować. Forma była bardzo łagodna, chociaż nietypowa. Gdyby to było wyłączenie oświetlenia na ratuszu to być może nikt, by tego nie zauważył, ale Elektryczną zauważyli wszyscy, łącznie z tymi, którzy się z taką formą nie zgadzają – odpowiadał w trakcie sesji prezydent Roman Ciepiela.

Ostatecznie radni zdecydowali, że prezydent Tarnowa nie miał prawa wydać polecenia wyłączenia latarni na znak protestu. W trakcie głosowania 13 z nich było "za" 10 "przeciw", pozostali byli nieobecni.

Autor skargi – radny Marek Ciesielczyk zapewnia, że jeśli prezydent Ciepiela będzie podejmował więcej tego typu decyzji, to złoży wniosek do wojewody o odwołanie go ze stanowiska.

Wioletta Zarębska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Chicago
Chicago 27.03.2021, 15:15
To ten Ciesielczyk, o którym pisali w Niemieckich gazetach i stronie amerykańskiej Polonii: https://progressforpoland.org/… ? Jeżeli tak, to współczuje Tarnowianom takiego radnego.

Pozostałe