Spory przedsiębiorców rozstrzygnie tarnowski sąd?

  • 19.03.2021, 17:12
  • Wioletta Zarębska
spory-przedsiebiorcow-rozstrzygnie-tarnowski-sa.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Jest szansa na przywrócenie wydziału gospodarczego w Sądzie Okręgowym w Tarnowie. Obecnie spory przedsiębiorców z regionu, które rozpatrywane są w drugiej instancji, trafiają do Krakowa. Warto też przypomnieć, że kilkanaście lat temu w tarnowskim Sądzie Okręgowym funkcjonował wydział gospodarczy, jednak został on zlikwidowany.

- Ten stan rzeczy trwa do chwili obecnej, a zatem w Sądzie Rejonowym funkcjonuje wydział gospodarczy, ale już odwołania od wyroków tego sądu jak również te poważniejsze sprawy gospodarcze są rozpoznawane w Krakowie – wyjaśniał Tomasz Kozioł, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Tarnowie.

Obecnie Ministerstwo Sprawiedliwości sprawdza, czy warto przywrócić ten wydział w tarnowskim sądzie. W naszym programie "Raport regionu" mówił o tym wiceminister Michał Woś.

- Tarnów – kiedyś miasto wojewódzkie, absolutnie bardzo ważny punkt na mapie Polski – powinien mieć wydział gospodarczy w swoim sądzie, więc Ministerstwo Sprawiedliwości na wniosek pana posła Piotra Saka i na wniosek pana posła Norberta Kaczmarczyka, bardzo poważnie analizuje zakres obłożenia, kończymy takie badania aktowe – wyjaśniał Michał Woś, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Powrót wydziału gospodarczego do Tarnowa mógłby znacząco przyspieszyć procesy przedsiębiorców. W czasie, kiedy ten wydział funkcjonował w tarnowskim sądzie okręgowym, spory były rozstrzygane stosunkowo szybko. Teraz jest inaczej.

- Przełożyło się to – z naszego punktu widzenia – na przedłużenie się rozpoznawania tych spraw. Sąd gospodarczy kiedy funkcjonował jeszcze w Sądzie Okręgowym w Tarnowie, cechował się dużą sprawnością postępowania. Okres od momentu wpływu sprawy do uzyskania prawomocnego orzeczenia był stosunkowo krótki – przypominał Tomasz Kozioł rzecznik tarnowskiego Sądu Okręgowego.

Być może niedługo znów tak będzie.

- My robimy wszystko, myślę, że to kwestia tygodni kiedy ta kropka nad i będzie mogła być postawiona – zapewniał wiceminister Michał Woś.

Dodajmy, że tarnowski sąd posiada zarówno przestrzeń, możliwości organizacyjne jak i zasoby kadrowe, które umożliwią ponowne stworzenie zlikwidowanego przed laty wydziału.

Wioletta Zarębska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe