Jesteś e-sportowcem? Sprawdź swoje predyspozycje w tarnowskiej PWSZ

  • 17.03.2021, 16:10
  • Natalia Tryba
esport-gotowy.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie ma propozycję dla wszystkich graczy. Dzięki badaniom naukowym e-sportowcy poznają swoje predyspozycje psychomotoryczne. To ważne, szczególnie dla tych, którzy o rozgrywkach w sieci myślą nie tylko jako o zabawie.

- W badaniach, a raczej w poszukiwaniach  grupy docelowej, badawczej - bo od tego powinniśmy zacząć - eksperyment jest na etapie organizowania. To eksperyment, w którym mogą wziąć udział  przede wszystkim e-sportowcy, lub sportowcy, którzy uważają się za e-sportowców, graczy, ale też tacy, którzy trenują czynnie - mówi Rafał Kurczab - prorektor ds. nauki i rozwoju w PWSZ w Tarnowie.

Do udziału w badaniach, uczestnicy będą kwalifikowani na podstawie wypełnionej ankiety. 

- Ci wszyscy chętni, którzy się zgłoszą, wypełnią ankietę i na jej podstawie i  odpowiednio przygotowanych pytań przez psychologa, z którym podjęliśmy współpracę, będą kwalifikowani do właściwego eksperymentu na prototypie sprzętu, który będzie w naszej szkole testowany - dodaje Rafał Kurczab.

Jak twierdzą autorzy prototypu, a także prorektor tarnowskiej uczelni, który zgodził się na testowanie sprzętu w PWSZ dla badanych esportowców  - zdobycie takiej  wiedzy będzie wartościowe. 

- Dlatego, że biorąc pod uwagę specyfikę e-sportu - e-sportowcy nie biegają na bieżni, nie męczą się fizycznie, jego zmęczenie jest innego rodzaju. Jest zmęczeniem mentalnym.  Pomijamy też, że męczą się dłonie, palce i kręgosłup od siedzenia. Natomiast to zmęczenie i sposób treningu jest ukierunkowany  na stan świadomości, umysłu, ale też fizjologii, która wspiera świeżość umysłu i szybkość reagowania - dodaje prorektor. 

W prowadzonym badaniu, za pomocą prototypu, będą sprawdzane  parametry e-sportowców w różnych warunkach a sami zainteresowani dostaną solidną dawkę informacji, by wiedzieć, jakie podjąć kroki, by móc się rozwijać. Badanie odbędzie się na terenie Uczelni i potrwa ok. 15 minut. Uczestnicy bezpośrednio po dokonaniu pomiarów poznają wstępną interpretację wyników. Szczegóły dotyczące terminu i miejsca zostaną ustalone po zebraniu odpowiedniej liczby chętnych.

 

Natalia Tryba

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe