Akcja oddawania krwi w Strzelcach Wielkich cieszy się dużym powodzeniem

  • 14.03.2021, 13:13
  • Daria Kurczab
akcja-oddawania-krwi-w-strzelcach-wielkich-cieszy-sie-duzym-powodzeniem-got.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Krew to życiodajny płyn. Jego większy ubytek może poważnie zagrażać zdrowiu i życiu człowieka. Pandemia nie zmniejsza zapotrzebowania na nią, a wręcz przeciwnie. W związku z dyskwalifikacją określonej liczby dawców jest ona jeszcze bardziej potrzebna. Dlatego dzięki uprzejmości proboszcza parafii w Strzelcach Wielkich Gminny Klub Dawców Krwi PCK w Drwini zorganizował Akcję Honorowego Oddawania Krwi.

- W dzisiejszych czasach dlatego jest to ważne, że to jest okres pandemii, tym bardziej coraz więcej ludzi choruje. Krew jest niesamowicie potrzebna, bo zresztą, kto leżał w szpitalu, to wie, ile codziennie oddawane jest krwi każdemu człowiekowi. Bez krwi nie ma życia ludzkiego. Różne składniki już można produkować, natomiast krwi do dnia dzisiejszego nie udało się wyprodukować – mówi Stefan Styczeń.

Cały proces odbywa się w komfortowych warunkach, spełniających ścisłe normy sanitarne i przebiega pod nadzorem fachowego personelu. Od rana chętni ustawiali się w kolejce. Zapytaliśmy, dlaczego zdecydowali się przystąpić do tej akcji.

- Kiedyś ja też mogę być w potrzebie. Moi bliscy mogą być w potrzebie, wiadomo, że krwi nie wyczarujemy, nie stworzymy jej. Trzeba się dzielić – mówi Beata Pawlik.

- Po prostu, jak przystąpiłem do kursu KPP, który organizował komendant, dowiedziałem się, że założył klub i od tej pory oddajemy krew – mówi Józef Pustelnik.

- pomoc drugiej osobie jest bardzo ważna w obecnych czasach. Myślę, że trzeba po prostu pomóc w ten sposób. Ja oddaje krew od około dziesięciu lat, dziewczyna, którą namówiłem już trzeci raz – mówi Daniel Salamon.

Każdy kandydat na honorowego dawcę krwi musi wypełnić ankietę dotyczącą m.in. jego stylu życia i stanu zdrowia. Następnym krokiem jest wywiad lekarski, wykonanie podstawowych badań i oddanie próbki krwi do badań. Jeśli wyniki będą w porządku, a we krwi nie zostaną wykryte żadne nieprawidłowości, można przystąpić do oddawania krwi.

 

Daria Kurczab

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe