Darowizna samochodu w rodzinie - co warto wiedzieć?

  • 08.03.2021, 12:35
  • Artykuł partnera
Darowizna samochodu w rodzinie - co warto wiedzieć?

Samochód to jedna z najczęściej przekazywanych rzeczy w rodzinie, szczególnie jeżeli chodzi o darowizny o większej wartości. Warto więc pamiętać o dopełnieniu niezbędnych formalności, aby uniknąć później problemów związanych z przekazaniem lub przyjęciem darowizny.

  1. Czy można przekazać samochód bliskiej osobie?
  2. Darowizna w postaci auta a podatek
  3. Kalkulator ubezpieczeń samochodowych

Informacje na temat tego, jak prawidłowo przekazać samochód członkowi najbliższej rodziny dostępne są poniżej. Znajdziesz tu również opis przydatnego kalkulatora, dzięki któremu tanio ubezpieczysz auto otrzymane w ramach darowizny, co pozwoli ci obniżyć koszty związane z utrzymaniem pojazdu.

Czy można przekazać samochód bliskiej osobie?

Chociaż nie ma żadnych przeciwwskazań, aby samochód został przekazany członkowi rodziny, to nie można zapominać o dopełnieniu niezbędnych formalności. Przede wszystkim takie przekazanie nie może odbyć się "na słowo". Konieczne jest przygotowanie umowy darowizny. Na szczęście w przypadku przekazywania samochodu członkowi rodziny nie trzeba udawać się do notariusza, aby potwierdził notarialnie umowę darowizny. Nie może to być jednak umowa o dowolnej treści, ponieważ przepisy określają, jakie informacje muszą się w niej znaleźć (między innymi dane darczyńcy oraz obdarowanej osoby, szczegółowy opis przekazywanego samochodu, jego przybliżona wartość). Jak widać samochód może być przedmiotem darowizny, o ile zostanie przekazany w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami.

Darowizna w postaci auta a podatek

Na umowie trzeba także umieścić datę jej sporządzenia oraz datę rzeczywistego przekazania pojazdu. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ od momentu przekazania ma się sześć miesięcy na zgłoszenie tego do urzędu skarbowego. Wysokość podatku uzależniona jest przede wszystkim od wartości auta oraz tego, do której grupy podatkowej zalicza się obdarowana osoba. Pierwszą tworzą najbliżsi, a więc współmałżonek, dzieci, rodzice, rodzeństwo itp. Do drugiej trupy podatkowej zaliczają się natomiast małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo rodziców.

Kalkulator ubezpieczeń samochodowych

Osoba, która otrzyma auto, powinna również dopilnować spraw związanych z ubezpieczeniem. Różnice w ofertach są naprawdę duże, dlatego najlepiej skorzystać z kalkulatora. Na stronie https://kalkulatorubezpieczen.net.pl/ dostępne jest darmowe narzędzie, dzięki któremu wyszukasz dla siebie najlepsze ubezpieczenie bez potrzeby kontaktowania się z doradcą. Oprócz ubezpieczenia auta możesz tu znaleźć również atrakcyjne oferty na ubezpieczenia nieruchomości, na życie oraz podróżne.

undefined

Artykuł partnera

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe